Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. AB Parlamentosunda İsrail’e Tepkiler: AB İsrail’in Eylemlerini Eleştirdi

AB Parlamentosunda İsrail’e Tepkiler: AB İsrail’in Eylemlerini Eleştirdi

haber haber -
31 0

AB Parlamentosunda İsrail’in Eylemleri Tartışıldı

Milletvekilleri, Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen “Gazze Şeridi’nde İsrail ordusu tarafından insani yardım çalışanlarının, gazetecilerin ve sivillerin öldürülmesine AB’nin tepkisi” başlıklı oturumda, AB’nin İsrail’in uluslararası hukuku ihlal eden eylemlerine yönelik tutumunu eleştirdi.

Manu Pineda: “İsrail Orta Doğu’da Bir Tümördür”

AP Sol Grup üyesi Manu Pineda, İsrail’in Uluslararası Adalet Divanı (UAD) tarafından ilan edilen tedbir kararlarını uygulamamasını “utanç verici” olarak nitelendirerek, İsrail’in Gazze saldırılarında gazetecilerin ve insani yardım çalışanlarının öldürülmesine dikkat çekti. Pineda, “İsrail, Orta Doğu’da bir tümördür. Bu soykırım bölgesel bir çatışmaya dönüştürüldü.” ifadelerini kullandı.

Clare Daly: “AB Zalimin Bayrağını Dalgalandırdı”

Sol Grup üyesi Clare Daly, İsrail’in Gazze’deki bombardımanlarına karşı AB’nin sessiz kalmadığını, aksine suç ortağı olduğunu belirterek, AB’yi “zalimin bayrağını dalgalandırmakla” suçladı. Daly ayrıca, bazı AB ülkelerinin açlıktan ölmekte olan Filistin halkına yardım sağlayan UNRWA’ya desteği kesmesini sert bir dille eleştirdi.

Mick Wallace: “AB Soykırımcı Bir Apartheid Rejimine Silah Yardımı Yapıyor”

Bir diğer Sol Grup üyesi Mick Wallace, AB’nin İsrail’e tepkisiz kalmasını eleştirerek, “Sizin yanıtınız soykırımcı bir apartheid rejimine silah yardımı yapmak ve bu suçlara diplomatik kılıf sağlamak.” dedi. Wallace, İsrail’in çocukları öldürdüğünü vurgulayarak, AB’nin bu konudaki tutumunu sert sözlerle eleştirdi.

Wallace, konuşmasını “Onlarca, binlerce çocuğun katledilmesi AB’nin çıkarlarını korumak için ödenmeye değer bir bedel midir? Görünüşe göre cevap, evet.” sözleriyle noktaladı.

İlgili Yazılar