Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Bakan Fidan’dan Dış Politika Değerlendirmesi

Bakan Fidan’dan Dış Politika Değerlendirmesi

haber haber -
25 0

Başlıca Dış Politika Gündemleri

Bakan Fidan, dış politika gündemini Habertürk canlı yayınında değerlendirdi ve son dönemdeki temaslarını anlattı.

BRICS Üyeliği ve Dış Politika

Türkiye’nin BRICS üyeliği konusunda yaşanan tartışmalara değinen Fidan, Türkiye’nin dış politikasında eksen kaymasının uzun süredir gündemde olmadığını ve BRICS’in ekonomik amaçlı bir platform olduğunu vurguladı.

BRICS ve G7 Karşılaştırması

Fidan, BRICS’in G7’nin bir alternatifi olup olmadığına ilişkin soruya, “G7 siyasi konuları, stratejik hedefleri ve medeniyet alanını bir araya getirirken, BRICS ekonomik amaçlarla başlamış, yapısal bir hedefi olmayan bir platformdur.” şeklinde yanıtladı.

Rusya ve Çin ile İlişkiler

Türkiye’nin dış ticaret hacminin en yüksek olduğu ülkeler olan Çin ve Rusya ile ilişkileri hakkında konuşan Fidan, BRICS üyesi ülkelerle ekonomik alanda yakın ilişkiler kurulmaya çalışıldığını belirtti.

Ukrayna ve Rusya İlişkileri

Fidan, Rusya’nın Ukrayna ile savaşını durdurması gerektiğine dair Türkiye’nin görüşlerini ilettiklerini ve barışın esas olduğunu vurgulayarak, Putin’in bu konuda önemli şartlar dile getirdiğini aktardı.

Suriye ve İsrail Politikaları

Fidan, Suriye’deki durumu ve İsrail’in Gazze politikasını eleştirerek, barışın sağlanması ve iki devletli çözümün desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Terörle Mücadele ve İstihbarat Faaliyetleri

FETÖ ile mücadelede “ByLock”un önemine vurgu yapan Fidan, terörle mücadelede iç ve dış istihbaratın entegrasyonunun önemini ve MİT’in dünyanın etkili istihbarat servisleri arasında yer almasını anlattı.

Yapay Zeka ve Jeostratejik Konular

Yapay zeka gelişimini ve jeostratejik konuları değerlendiren Fidan, teknolojik üstünlük yarışına dikkat çekti ve Avrupa’nın aşırı sağ yükselişinden Türkiye’nin nasıl etkileneceğine değindi.

İç ve Dış Politika Koordinasyonu

Dış politika ve istihbarat faaliyetlerindeki reformları anlatan Fidan, Türkiye’nin milli güvenliği için iç ve dış politikanın koordinasyonunun önemine vurgu yaptı.

İlgili Yazılar