Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Sudan’daki Durumu Ele Aldı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Sudan’daki Durumu Ele Aldı

haber haber -
28 0

BM Siyasi ve Barış İnşası İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo’ya Göre Sudan’da Durum

BM Güvenlik Konseyi’nde Sudan’daki durum ele alındı. BM Siyasi ve Barış İnşası İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo, Sudan’da tarafların sivilleri korumadığını, 14 binden fazla kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

Cinsel Şiddet ve Çocuk Askerler: Sudan’da Yaşanan İnsan Hakları İhlalleri

DiCarlo, Sudan’da 25 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olduğunu, 8,6 milyon kişinin yerinden edildiğini belirterek, cinsel şiddetin savaş silahı olarak kullanıldığını, tarafların çocukları silah altına aldığını ve işkenceye başvurulduğuna ilişkin raporlar bulunduğunu vurguladı.

Uluslararası Müdahale ve İnsani Kriz

DiCarlo, Sudan’da yaşanan krizin insani boyutunun çok büyük olduğunu ifade ederek, tarafların çatışmaya son verme çağrılarını dikkate almadığını belirtti. Bölgede kıtlık riskinin arttığını vurgulayan DiCarlo, dış destekle savaşın sürdürüldüğünü ve bu durumun BM’nin yaptırım rejimini ihlal ettiğini dile getirdi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Operasyonlar ve Savunma Birimi Direktörü Edem Wosornu’nun Uyarıları

Acil Yardım ve Uluslararası Angajman Çağrısı

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Operasyonlar ve Savunma Birimi Direktörü Edem Wosornu da Sudan’da çatışmanın 800 bin sivili tehlikeye attığını belirterek, tarafların insani yardımları kolaylaştırma yönünde acil adım atması gerektiğini söyledi. Wosornu, uluslararası toplumdan daha fazla angajman ve uluslararası yardım talep etti.

Savaşın İnsanlık İçin Tehlikesi

Wosornu, sivillerin korunması ve silahların susması için uluslararası toplumun daha fazla müdahalesine ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “Milyonlarca hayat bize bağlı. Daha da geç olmadan harekete geçme zamanı.” ifadelerini kullandı.

Sudan’da Devam Eden Savaş ve Çatışmalar

Geçmişten Günümüze Sudan’da Yaşanan Çatışmalar

Sudan, 30 yıl süren Ömer el Beşir iktidarının devrilmesi sonrası sivil hükümete karşı darbe yapan ordu ve Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki güç mücadelesiyle karşı karşıya. Ülkenin farklı bölgelerinde devam eden savaşta binlerce kişi hayatını kaybederken, milyonlarca insan insani yardıma muhtaç durumda.

İlgili Yazılar