Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Dışişleri Bakanı Fidan, Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan Üçlü Danışma Mekanizması Toplantısı Sonrası Açıklamalarda Bulundu

Dışişleri Bakanı Fidan, Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan Üçlü Danışma Mekanizması Toplantısı Sonrası Açıklamalarda Bulundu

haber haber -
32 0

Bağların Güçlendirilmesi ve İşbirliğinin İleriye Taşınması Hedefleniyor

Türkiye Dışişleri Bakanı Fidan, Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan Üçlü Danışma Mekanizması Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından Hırvatistan’ın Dubrovnik şehrinde düzenlenen ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Önemli Konular Ele Alındı

Fidan, toplantıya ev sahipliği yapan Hırvatistan Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grlic Radman ve Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakovic’e teşekkür ederek, üç ülkenin arasındaki bağların geliştirilmesi ve bölgesel işbirliğinin ilerletilmesi amacıyla verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtti. Bosna Hersek ile Hırvatistan arasındaki yakın ilişkilerin bölgede barış ve istikrar için hayati önem taşıdığını vurguladı.

Fidan, bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacak ortak somut projelerin yanı sıra Bosna Hersek’teki siyasi gelişmeleri de ele aldıklarını ifade etti. Ayrıca, Bosna Hersek’in toprak bütünlüğü, egemenliği ve siyasi birliğine verilen destek konusunda kararlı olduklarını teyit etti.

Uzlaşı Ortamının Önemi

Fidan, Bosna Hersek’teki bölücü söylem ve eylemlere duydukları endişeyi dile getirerek, ilerlemek için uzlaşı ortamının oluşturulmasının önemine vurgu yaptı. Ayrıca, Bosna Hersek ve Hırvatistan’daki bağlantı ve altyapı projeleri konusunu da görüştüklerini belirtti.

Bakan Fidan, Türkiye’nin bölgesel sahiplenme ve işbirliğini teşvik etmek amacıyla bu tür toplantıları daha düzenli şekilde gerçekleştirmeye hazır olduklarını dile getirdi.

İlgili Yazılar