Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Dışişleri Bakanlığı Üçlü Zirve Hakkında Açıklama Yaptı

Dışişleri Bakanlığı Üçlü Zirve Hakkında Açıklama Yaptı

haber haber -
14 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Aliyev ve Başbakan Şerif İle Astana’da Bir Araya Geldi

Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif’in Astana’da Şanghay İşbirliği Teşkilatı 24. Devlet Başkanları Konseyi vesilesiyle bir araya gelmesiyle ilgili açıklama yaptı.

İlişkiler ve Bölgesel Konular Ele Alındı

Bakanlık, üçlü zirvede Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan arasındaki ilişkilerin ele alındığını, Gazze, Kıbrıs, Keşmir, İslamofobi gibi bölgesel ve küresel konuların değerlendirildiğini duyurdu. Zirvede daha önce Parlamento Başkanları ve Dışişleri Bakanları düzeyinde gerçekleştirilen toplantıların liderler düzeyine taşınmasına karar verildi.

İş Birliği ve Güçlü İrade

Bakanlık açıklamasında, Türkiye-Azerbaycan-Pakistan arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesinin üç ülke halklarının refahına katkı yapmanın yanı sıra bölgesel ve küresel barışa ve istikrara hizmet edeceği vurgulandı. İhtilafların egemenliğe ve toprak bütünlüğüne saygı ilkeleri gözetilerek diyalog yoluyla çözümlenmesine öncelik verilmesi üzerinde mutabık kalındı.

Terörle Mücadele ve Ortak Kararlılık

Üç ülke arasındaki iş birliğinin terörle mücadele başta olmak üzere sınıraşan tehditlerle mücadelede önemli olduğu ve ortak kararlılığın teyit edildiği bildirildi. Üçlü iş birliği sürecinin müteakip toplantılarının önümüzdeki dönemde Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan’da düzenlenmesi kararlaştırıldı.

İlgili Yazılar