Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Filistin Esirler Cemiyeti’nden İsrail Saldırılarına İlişkin Açıklama

Filistin Esirler Cemiyeti’nden İsrail Saldırılarına İlişkin Açıklama

haber haber -
24 0

İsrail Askerlerinin Saldırıları

Filistin Esirler Cemiyeti, Nur Şems Kampı’na 18 Nisan’dan bu yana düzenlenen saldırılarda yaşanan gözaltı ve ihlallere dikkat çekti. İsrail güçlerinin kampta aralarında yaralıların da bulunduğu 50 Filistinliyi gözaltına aldığı açıklandı.

Yaşanan İhlaller

İsrail askerlerinin gözaltına aldığı kişilerin açık alanda sorgulanması, halkın canlı kalkan olarak kullanılması, darbedilmesi ve kıyafetlerinin çıkarılması gibi ciddi saldırılar ve ihlaller gerçekleştirdiği belirtildi. Serbest bırakılan Filistinlilerin bedenlerinde işkence ve eziyete dair izler bulundu.

Tulkerim’de 500 Kişi Gözaltına Alındı

Tulkerim’de İsrail güçlerinin 7 Ekim’den bu yana yaklaşık 500 kişiyi gözaltına aldığı, kadın, çocuk, yaşlı, hasta ve yaralıların da aralarında bulunduğu yüzlerce kişiyi açık alanda sorguladığı aktarıldı.

Toplam Gözaltı Sayısı

İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te gözaltına aldığı Filistinlilerin sayısının 8 bin 400’e ulaştığı bilgisi paylaşıldı. Ayrıca İsrailli yetkililerin Gazze’deki Filistinlilere yönelik “soykırım savaşı” kapsamında Kudüs dahil Batı Şeria’da gözaltılarına devam ettiği vurgulandı.

Uluslararası Çağrı

Filistin Esirler Cemiyeti, uluslararası insan hakları sisteminin İsrail’le yüzleşme kabiliyetine bağlı olduğunu belirterek, uluslararası kuruluşlara gerekli rollerini üstlenmeleri çağrısında bulundu.

Nur Şems Mülteci Kampı’na Baskın

İsrail ordu radyosunun 18 Nisan’da Tulkerim kentindeki Nur Şems Mülteci Kampı’na geniş çaplı askeri operasyon başlattığı ve saldırılarda 14 Filistinlinin hayatını kaybettiği bilgisi paylaşılmıştı.

İlgili Yazılar