Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Gazze’de İnsani Yardım Tırları Hala Yetersiz

Gazze’de İnsani Yardım Tırları Hala Yetersiz

haber haber -
33 0

Gazze’ye Giren Yardım Tırları Yetersiz

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi Başkanı Selame Maruf, Gazze Şeridi’ne giren insani yardım tırı sayısının 1063’e ulaştığını, ancak yalnızca 49 tırın Gazze’nin kuzeyine ulaştığını belirtti. Maruf, kuzeydeki Filistinlilerin ihtiyaçlarına yanıt vermek için daha fazla yardım tırına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

İsrail’in Yardım Tırlarına Kısıtlamaları

Maruf, İsrail’i Gazze’ye yönelik yardımları kısıtlamakla suçlayarak, Uluslararası Adalet Divanı’nın aldığı tedbirlerle çeliştiğini ifade etti. Maruf, gıda krizini önlemek için günde en az 1000 insani yardım tırının girişine izin verilmesi gerektiğini ve tüm sınır kapılarının açılması gerektiğini belirtti.

Gazze’de İnsanlık Felaketi

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ederken, 2,3 milyon Filistinli ağır bir insanlık felaketiyle karşı karşıya. En az 24 binden fazla kadın ve çocuk hayatını kaybederken, 77 binden fazla yaralı bulunuyor. Sağlık sistemi çökmek üzere ve 1,9 milyondan fazla Filistinli zorla göç etmek zorunda kaldı.

Uluslararası Toplumun Çağrılarına Rağmen Saldırılar Devam Ediyor

İsrail ordusunun Gazze’ye saldırılarına karşın, Uluslararası Adalet Divanı’nda soykırım suçlamasıyla yargılanması gündemde. Hamas ile İsrail arasındaki ateşkes müzakerelerinde tıkanıklar yaşanırken, İsrail’in saldırılarına devam etmesi uluslararası toplumda endişeye yol açıyor.

İlgili Yazılar