Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Belçika, Ukrayna’ya F-16 Savaş Uçakları Gönderecek

Belçika, Ukrayna’ya F-16 Savaş Uçakları Gönderecek

haber haber -
29 0

Belçika Başbakanı De Croo, Rus Varlıklarıyla Uçakların Maliyetini Karşılayacak

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Savunma Bakanı Ludivine Dedonder ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, Ukrayna’ya F-16 savaş uçakları gönderme kararını açıkladı. De Croo, savaş uçaklarının maliyetinin dondurulmuş Rus varlıklarıyla ödeneceğini belirtti.

Uçaklar Vergilerle Değil, Rus Varlıklarıyla Ödenecek

De Croo, Belçika’da bulunan dondurulmuş Rus varlıklarının vergilerinin Ukrayna’ya destek olmak için kullanılacağını dile getirdi. “Uçakların parası Belçikalıların vergileriyle ödenmiyor. Bu, Ukrayna’nın savunması için büyük bir adım.” dedi.

Ukrayna’ya Yardım Mümkün Olan En Kısa Sürede Yapılacak

Belçika’nın Ukrayna’ya göndereceği F-16 savaş uçaklarının ne zaman teslim edileceği konusunda net bir tarih verilmezken, Savunma Bakanı Dedonder, teslimatların “mümkün olan en kısa sürede” gerçekleşeceğini ifade etti. Dedonder, alınan kararın ülkenin güvenliğini riske atmamak için titizlikle planlandığını vurguladı.

Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib ise gönderilecek F-16’ların Ukrayna’nın savunmasını güçlendireceğini belirterek, “Ukrayna’ya yardım etmek aynı zamanda kendimizi korumak anlamına da gelmektedir.” açıklamasında bulundu.

İlgili Yazılar