Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Halkın ve Devletin Bütçesinden Şehir Hastanelerine Yağan Kaynaklar Ortaya Çıktı

Halkın ve Devletin Bütçesinden Şehir Hastanelerine Yağan Kaynaklar Ortaya Çıktı

haber haber -
14 0

Fahrettin Koca ve Fikret Şahin Açıklamalarda Bulundu

Sağlık eski Bakanı Fahrettin Koca, devir teslim töreninde şehir hastanelerinin aslında **322 milyar Euro** olan kira bedelinin bütçeye **27.5 milyar Euro** olarak yansıtıldığını açıkladı. CHP Balıkesir eski Milletvekili Dr. Fikret Şahin ise bu durumu sert bir şekilde eleştirerek, *”Hani 1 kuruş ödemiyordunuz. Bu neyin parası?”* diye sordu.

İhaleler ve Hizmet Bedelleri

Şehir hastanelerini işleten firmalarla yapılan sözleşmelerin halktan gizlendiğini belirten Şahin, bu durumun gerçek ödemelerin gün yüzüne çıkmadığını vurguladı. Aynı zamanda, şehir hastanelerine kira bedelinin yanı sıra **19 kalemde hizmet bedeli** ödendiğini de dile getirdi. Şahin, bu hizmet bedellerinin **5 yılda bir yeniden ihaleyle** belirlenmesi gerektiğini ancak ihalelerin yine aynı firmalara verildiğini ifade etti.

Uzmanların İncelemesi

Başkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Uğur Emek, Fahrettin Koca’nın açıklamalarının detaylandırılması gerektiğini ve iddia edilen tasarrufun nasıl sağlandığı konusunda bilimsel verilerin eksik olduğunu belirtti. Prof. Emek ayrıca, kira bedelinin **81.2 milyar dolar** olduğunu hesapladığını ifade etti.

DEVA Partisi ve Cem Avşar’ın Açıklamaları

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Cem Avşar da konuya ilişkin sert açıklamalarda bulundu. Avşar, **”Sayın Koca, bu yükü adrese teslim ihalelerle milletin sırtına kim yükledi? Bu yöntemi Hazine Bakanı Mehmet Şimşek’e de anlatın da elini emekçinin cebinden çeksin”** diyerek tepkisini dile getirdi. Şehir hastanelerinin bütçeye yük olduğunu vurgulayan Avşar, kamu-özel iş birlikleriyle oluşturulan zararın emekçilere yansıtıldığını belirtti.

İlgili Yazılar