Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Yeşil Pasaport Talepleri TBMM’de Gündem Oluşturdu

Yeşil Pasaport Talepleri TBMM’de Gündem Oluşturdu

haber haber -
28 0

Kurban Bayramı’nda Vize Retleri ve Yeşil Pasaport Talepleri

Kurban Bayramı’nda yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşların vize taleplerinin reddedilmesi ve tur iptalleri yaşandı. Bu durum, birçok meslek grubunun “Yeşil Pasaport” taleplerini artırdı.

Yeşil Pasaport İsteyen Meslek Grupları

CHP, MHP, DP, DEVA, YRP ve İYİ Parti tarafından TBMM’ye sunulan 17 kanun teklifi ile yeşil pasaport talepleri gündeme geldi. Eczacılardan tutun da gazetecilere, muhtarlardan doktorlara kadar birçok meslek grubu yeşil pasaport talebinde bulundu.

750 Bin Kişiye Daha Yeşil Pasaport Verilebilir

Teşvik edilen kanun tekliflerinin kabul edilmesi durumunda, eş ve çocuklarıyla birlikte 750 bin kişi daha yeşil pasaport sahibi olabilir. Şu an Türkiye’de 1 milyon 200 bin kişiye yeşil pasaport verilmiş durumda.

Endişe Veren Durumlar

Dışişleri ve İçişleri Bakanlıkları, Avrupa ülkelerinin yeşil pasaporta da vize uygulayabileceği endişesiyle yeni taleplere soğuk bakıyor. Ayrıca, yeşil pasaportla iltica talebinde bulunanların bulunduğu da ortaya çıktı.

Hangi Meslek Grubu Kim İstiyor?

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, hakim ve savcılar, tiyatro sanatçıları, infaz koruma memurları, bekçiler gibi gruplara yeşil pasaport talebinde bulundu. Diğer milletvekilleri de farklı meslek gruplarının yeşil pasaport almasını istedi.

Yeşil Pasaporta Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

ABD ve İngiltere gibi ülkelerin yanı sıra Afganistan, Gana, Güney Kore, Sudan gibi toplamda 40 ülke yeşil pasaporta da vize uyguluyor.

İlgili Yazılar