Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İİT Üyesi Devletler Arasında Tercihli Ticaret Sistemi Toplantısında Konuştu

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İİT Üyesi Devletler Arasında Tercihli Ticaret Sistemi Toplantısında Konuştu

haber haber -
24 0

Ömer Bolat’ın İsrail’e Sert Eleştirileri

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İİT Üyesi Devletler Arasında Tercihli Ticaret Sistemi Ticaret Müzakereleri Komitesi 3. Bakanlar Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, İsrail’in Gazze ve Refah’ta gerçekleştirdiği katliamlara sert bir şekilde eleştirdi. Gazze’nin açık hava hapishanesine dönüştüğünü belirten Bolat, İsrail’in insanlık dışı saldırılarını kınadı.

İslam Dünyasının Filistin’e Destek Çağrısı

Bakan Bolat, İslam dünyasının Filistin’e verdiği desteği vurgulayarak, İsrail’in saldırılarının derhal durdurulması ve kalıcı bir ateşkes sağlanması gerektiğini belirtti. İslam dünyasının birlik ve beraberlik içinde Filistin’e destek olduğunu vurgulayan Bolat, Türkiye’nin de İsrail ile ticareti durdurduğunu açıkladı.

İİT Üye Ülkeleri Arasındaki Ticaretteki Düşüş

Bakan Bolat, son dönemde yaşanan jeopolitik gerilimlerin, uluslararası ticaretteki korumacılık eğilimlerinin, küresel büyümeyi olumsuz etkilediğini söyledi. İİT üye ülkeleri arasındaki ticaretin son 5 yılda yüzde 20 civarında seyrettiğini belirten Bolat, hedeflenen yüzde 25’e ulaşmaktan uzak olunduğunu ifade etti.

Tercihli Ticaret Anlaşmalarının Önemi

Bakan Bolat, ülkeler arasındaki ticareti artırmak için tercihli ticaret anlaşmalarının önemine dikkat çekti. TPS-OIC’in önemli bir adım olduğunu ancak daha geniş katılımlı ve ürün çeşitliliği olan anlaşmalara ihtiyaç olduğunu belirterek, İİT üye ülkeleri arasında daha kapsamlı işbirliklerine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

İlgili Yazılar