Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Fintek Genel Görünümü Mayıs Ayında Yayımlandı

Türkiye Fintek Genel Görünümü Mayıs Ayında Yayımlandı

haber haber -
23 0

Mayıs Ayı Fintek Raporuna Göre Türkiye’nin Fintek Ekosistemi

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi koordinasyonunda hazırlanan “Türkiye Fintek Genel Görünümü” raporu, sektörün mevcut durumunu ve gelişimini ortaya koydu. Rapora göre, mayıs itibarıyla Türkiye’de toplamda 845 fintek şirketi bulunuyor ve bunlardan 696’sı aktif durumda.

Fintek Şirketlerinin Faaliyet Alanları ve Yatırımları

Fintek sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin en büyük kısmı, 273 şirket ile ödemeler alanında faaliyet gösteriyor. Bankacılık teknolojileri, blokzincir/kripto varlık ve kurumsal finans alanlarında ise sırasıyla 111, 101 ve 91 şirket bulunuyor.

Mayıs ayında 2 yeni fintek şirketi sektöre dahil olurken, 6 şirket ise 109 milyon dolar karşılığında çıkış yaptı. Geçen yıla göre bu rakamlarda artış yaşandı. Yatırımlar açısından ise, 1 milyon dolarlık 1 adet yatırım gerçekleşti. Satın alma işlemlerinde ise 5 şirket toplamda 52 milyon dolar değerinde satın alındı.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin Hedefleri

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan, Türkiye’nin fintek ekosisteminin hızla geliştiğini ve sektörde istihdamın arttığını belirtti. Aşan, Türkiye’nin fintek alanında dünya çapında önde gelen ülkeler arasında olma hedefi doğrultusunda çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Aşan, finansal teknolojiler alanında Türkiye’de güçlü bir ekosistem oluşturmayı, açık finansı geliştirmeyi ve sektörün uluslararasılaşmasını hedeflediklerini vurguladı. Mayıs ayındaki yatırımların sektöre canlılık getirdiğini belirterek, Türkiye’deki fintek girişimlerinin 2024 mayıs ayı itibarıyla en yüksek yatırım değerine ulaştığını kaydetti.

İlgili Yazılar