Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. ABD Ordusunda İntihar Oranı Düşman Ateşini Geçti

ABD Ordusunda İntihar Oranı Düşman Ateşini Geçti

haber haber -
26 0

USA Today Gazetesi’nin Araştırması

USA Today, Savunma Sağlık Ajansı’nın 2014-2019 yıllarını kapsayan araştırmasına dayanarak ABD ordusundaki ölümler hakkında çarpıcı bir habere imza attı.

İntiharlar “Düşman Ateşi”ni Geride Bıraktı

USA Today’ın haberine göre, söz konusu dönemde ABD ordusunda intihar sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı, “düşman ateşi” ile hayatını kaybedenlerin sayısını geride bıraktı. Araştırmaya göre, 2014-2019 yıllarında intihar nedeniyle 883 asker yaşamını yitirirken, “düşman ateşi” ile ölenlerin sayısı 96 olarak kaydedildi.

Kazalar İkinci Sırada

Çalışmada, intihar vakalarının ardından ikinci sırada, 814 ölüm vakası ile kazaların geldiği belirtildi. Afganistan ve Orta Doğu’dan çekilme sürecinin ardından savaş alanındaki ölüm sayısının azaldığına dikkat çekildi.

Artan İntihar Oranları

Çalışmada, intihar oranlarında 2019’dan itibaren artış yaşandığı ve buna alkol kullanımı gibi zararlı davranışların katkı sağladığı vurgulandı. 2024’te ise 55 askerin intihar ederek hayatını kaybettiği bilgisi paylaşıldı.

Çözüm Arayışı

Askeri yetkililerin, ordu içindeki intiharları önlemek için çözüm arayışı içinde olduğu belirtildi. Eylül 2023’te, intiharları araştıran bağımsız bir komisyonun tavsiyeleri üzerine Pentagon’un, askerlerin akıl sağlığı hizmetlerine erişiminin iyileştirilmesini ve intihar ölümlerinin yüzde 70’ini oluşturan ateşli silahların güvenli şekilde saklanmasına yönelik teşvikleri değerlendirmeye aldığı ifade edildi.

İlgili Yazılar