Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. ABD’de Orman Yangınları ve Sıcak Hava Dalgası Alarm Veriyor

ABD’de Orman Yangınları ve Sıcak Hava Dalgası Alarm Veriyor

haber haber -
29 0

New Mexico’da Orman Yangınları Devam Ediyor

Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS) verilerine göre, ABD’nin güneybatısından gelen sıcak hava dalgası nedeniyle New Mexico eyaletinde başlayan orman yangınları devam ediyor. Ruidoso köyü ve çevresinde binlerce kişinin tahliyesine sebep olan yangının söndürülmesi için yağmurun hafta sonuna doğru yağması bekleniyor.

Yüksek Yangın Riski Devam Ediyor

NWS’den yapılan açıklamada, perşembe ve cuma günleri Ruidoso bölgesinde beklenen yağmurun yangının söndürülmesine yardımcı olabileceği belirtildi. New Mexico’nun büyük bölümünde yüksek yangın riski devam ederken, aşırı kuru hava ve yüksek sıcaklıklar yangınların hızla yayılmasına neden oluyor.

ABD Genelinde Orman Yangınları

Ulusal Kurumlar Arası Yangın Merkezi’nin (NIFC) güncellemesine göre, ABD genelinde toplam 28 orman yangını devam ediyor. Bu yangınların 17’sinin kontrol altına alınamadığı, 11’inin ise kısmen kontrol altında olduğu belirtiliyor. Ülke genelinde 2024 yılına kadar 19 binden fazla orman yangını meydana geldi ve 861 bin dönüm alan zarar gördü.

Doğal Afetlerin Yol Açtığı Hasar ve Kayıplar

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresine (NOAA) göre, ABD’de bu yıl mayıs ayında doğal afetler ve şiddetli hava koşulları 1 milyar doların üzerinde hasara neden oldu. 2024 yılında ise ülke genelinde 25 milyar doları aşan bir maliyet ortaya çıktı. Bu yıl doğal afetlerde 84 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

İlgili Yazılar