Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Alanya Turizmcileri, 2024’te Turist Sayısında Artış Bekliyor

Alanya Turizmcileri, 2024’te Turist Sayısında Artış Bekliyor

haber haber -
28 0

Alanya Turizminin Geleceği Parlak

Alanya, geçen yıl 4,5 milyon misafiri ağırlayarak dikkatleri üzerine çekti. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Burhan Sili, 2024’te turist sayısında artış beklediklerini belirtti. Bölgedeki turizmin 1950’li yıllarda başladığını ifade eden Sili, Alanya’nın Türkiye’nin önemli destinasyonları arasında yer aldığını vurguladı.

Yatak Kapasitesi ve Gelir Hedefleri

Sili, Alanya’nın bugün itibarıyla yaklaşık 200 bin yatak kapasitesi ve 600’e yakın tesisiyle Antalya’nın yüzde 30’unu, Türkiye’nin ise yüzde 10’unu oluşturduğunu dile getirdi. Bölgenin ülke ekonomisine önemli katkı sunduğunu belirten Sili, turizm gelirlerini artırmak için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Bu yıl için 5 milyon turist hedeflerinin yanı sıra kişi başı geliri de yükseltmeyi amaçladıklarını aktaran Sili, turizmi 12 aya yayma çabalarının devam ettiğini ifade etti.

Çeşitlendirilmiş Pazar ve Gelir Artışı

Alanya Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Sili, pazar çeşitliliğinin iyi olduğunu vurgulayarak, Rusya ve Almanya’nın yanı sıra Doğu Avrupa ve İskandinav ülkelerinden de talep gördüklerini belirtti. Sili, turizm gelirlerini artırmak için farklı alanlarda çeşitlendirme çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. Özellikle spor, sağlık ve kültür turizmine ağırlık verdiklerini ifade eden Sili, bu sayede kişi başı geliri yükseltmenin hedeflendiğini söyledi.

İlgili Yazılar