Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Almanya’da Minareden İlk Kez Ezan Sesinin Yankılanması

Almanya’da Minareden İlk Kez Ezan Sesinin Yankılanması

haber haber -
19 0

Krefeld Şehrinde Tarihi An: Minareden Ezan Sesinin Yükselmesi

Almanya’da Krefeld şehrinde bulunan Yunus Emre Camii’nin minaresinden ilk kez ezan sesi yükseldi. Bu olay, Müslümanlar arasında büyük mutluluk ve heyecan yarattı.

Kentte Bir İlk: Dışarıdan Ezan Okunmasına Onay Verildi

Köln kentinden sonra Krefeld şehrinde de dışarıdan ezan okunmasına Belediye tarafından onay verildi. Yaklaşık 25 bin Müslüman’ın yaşadığı Krefeld’de minareden dışarıya ezan okunması, kentte bir ilk olarak tarihe geçti.

Protokol İmzalandı: Cuma Günleri Süresiz Olarak Ezan Okunacak

Belediye ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) arasında imzalanan protokole göre bundan böyle Krefeld Yunus Emre Camii’nde Cuma günleri süresiz olarak dışarıdan öğle ezanı okunacak. Bu karar, Müslüman toplumunda büyük sevinç yarattı.

Minareden Ezanı Okuyan Din Görevlisi: “Heyecan ve Mutluluk İçindeyiz”

DİTİB Din Görevlisi Arif Keskin, minareden canlı olarak ezan okumanın heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Rabbim inşallah diğer camilerimizde de aynı şekilde bu mutluluğu yaşamayı nasip eylesin.” dedi.

Müslümanlar Almanya’nın Bir Parçası Olduklarını Vurguladı

Krefeld Yunus Emre Camii Dernek Başkanı Adem Cankur da Müslümanların Almanya’nın bir parçası olduğunu dile getirerek, “Ezan-ı Muhammediye’yi minareden dışarıdan okunması bizim için çok anlamlı ve önemlidir.” şeklinde konuştu.

Gelecek İçin Örnek Bir Adım: Ses Seviyesi Kontrollü Olacak

Krefeld Belediyesi’nin aldığı bu kararın diğer kentlere örnek olması bekleniyor. Ezan sesinin çevreyi rahatsız etmemesi için ses seviyesi maksimum 70 desibel olacak şekilde kontrol edilecek.

Haber: Bülent Dönmez

İlgili Yazılar