Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Asağı Ücrete Yapılacak Ara Zamı İptal Eden Açıklamalar

Asağı Ücrete Yapılacak Ara Zamı İptal Eden Açıklamalar

haber haber -
14 0

CSG Bakanı İşıkhan ve AKP’den Asağı Ücrete Zam Yapılmayacağına Dair Açıklamalar

Devlet tarafından belirlenen asgari ücret ile hayat pahalılığı sonrasında alım her geçen gün düşüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat İşıkhan, asgari ücrete ilişkin yaptığı açıklamada, ara zam yapılmayacağını belirtti. İşıkhan, “Yeni asgari ücret için aralıkta bir araya geleceğiz” dedi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ da asgari ücrete önümüzdeki ay artış yapılmayacağını vurguladı.

Asgari Ücrete Zam Yapılmazsa Erimenin Sürmesi Bekleniyor

Eylül ayında yapılacak ara zam kararı, asgari ücretin alım gücünü belirleyecek. Enflasyonun etkisiyle, asgari ücrete temmuz ayında ara zam yapılmazsa, 17.002 TL’lik asgari ücretin alım gücü 13.552 TL’ye gerileyecek.

2022 ve 2023 Yıllarında Yapılan Ara Zamlar

Enflasyonun yükselmesiyle 2022 ve 2023 yıllarında asgari ücrete temmuz ayından geçerli olacak şekilde ara zam yapıldı. Bu yıllarda yapılan ara zamlarla asgari ücret artırıldı. Ancak 2024 yılında yapılması beklenen ara zam henüz belirsizliğini koruyor.

CHP’den Asgari Ücrete Zam Yanıtı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, asgari ücrete yapılacak ara zam konusunda net konuşarak, hukuksal düzenlemelerin gerektiği ve enflasyonun göz önüne alınması gerektiğini belirtti. Özel, “Geçinemeyenlerin sesini duyuyoruz. Duyurmaya kararlıyız.” dedi.

AKP ve MHP’nin Asgari Ücrete Zam Önerileri Reddedildi

AKP ve MHP’nin, CHP, DEM Parti, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin asgari ücrete, yoksulluk ve sosyo-ekonomik sorunlarla ilgili önerilerini reddetmesi, tartışmalara neden oldu. Muhalefet partilerinin grup önerileri AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilmedi.

İlgili Yazılar