Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Asgari Ücrete Yapılacak Ara Zam Konusunda Son Durum

Asgari Ücrete Yapılacak Ara Zam Konusunda Son Durum

haber haber -
22 0

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan Asgari Ücret Açıklaması

Çalışanların temel gereksinimlerini karşılayabileceği en düşük ücret olan asgari ücret, ardı ardına gelen zamlarla erime tehlikesiyle karşı karşıya. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücret ve emekli maaşlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Işıkhan, asgari ücrete zam yapılmayacağını belirtirken emekli maaşları için temmuz ayını işaret etti.

Asgari Ücrete Zam Yapılmazsa Erimenin Süreceği Uyarısı

Asgari ücrete temmuz ayında ara zam yapılmazsa 17.002 liralık asgari ücretin alım gücü 13.552 liraya kadar düşebilir. Merkez Bankası’nın piyasa katılımcılarına yönelik yaptığı ankete göre, tüketici enflasyonunun artmaya devam etmesi bekleniyor. Bu durumda asgari ücretle geçim mücadelesi veren işçiler için önemli bir kayıp oluşabilir.

Geçmiş Dönemde Asgari Ücrete Yapılan Ara Zamlar

Enflasyonun yükselmesiyle 2022 ve 2023 yıllarında asgari ücrete temmuz ayından itibaren ara zam yapıldı. 2022 yılında asgari ücret yüzde 29,3 oranında artırılarak 5 bin 500 TL’ye çıkarıldı. 2023 yılında ise asgari ücrete yüzde 54,5 ve yüzde 34 oranlarında iki ara zam yapılarak 11 bin 402 TL seviyesine ulaşıldı. 2024 yılında ise asgari ücret yüzde 49 artışla 17 bin 2 TL olarak belirlendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ekonomik verilerin iyi gittiğini vurgulayarak asgari ücrete şu an için ara zam yapılmasının gündemlerinde olmadığını belirtti. Ancak, enflasyonun devam etmesi durumunda işçilerin alım gücünde yaşanacak kayıpların önüne geçilmesi için önlemlerin alınması önem taşıyor.

İlgili Yazılar