Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bakan Bolat: Cari İşlemler Dengesi ve Dış Ticaret Verileri Değerlendirildi

Bakan Bolat: Cari İşlemler Dengesi ve Dış Ticaret Verileri Değerlendirildi

haber haber -
24 0

Bakan Bolat, Nisan Ayı Cari İşlemler Dengesi İstatistiklerini Açıkladı

Bakan Bolat, nisan ayı ödemeler dengesi istatistiklerini değerlendirdi. Bu yıl nisanda negatif takvim etkisi nedeniyle cari işlemler açığının yüzde 3,9 artışla 5,3 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtti. Ancak bu rakamın tahminlerin altında kaldığını vurguladı.

Cari İşlemler Açığındaki Azalış Dikkat Çekici

Bakan Bolat, Ocak-Nisan 2024 döneminde bir önceki yıla göre cari işlemler açığının yüzde 45,7 azalarak 16,1 milyar dolara gerilediğini kaydetti. Mayıs 2023’te zirve yapan cari işlemler açığının Nisan 2024 itibarıyla 31,5 milyar dolara gerilediğini açıkladı.

Dış Ticaret Dengesindeki Gelişmeler

Aynı dönemde yıllıklandırılmış dış ticaret açığının 29,2 milyar dolara gerilediğine dikkat çeken Bakan Bolat, bu durumun dış ticaret politikalarının etkisini gösterdiğini belirtti. İhracattaki artış ve ithalattaki azalışın dış ticaret dengesine olumlu yansıdığını söyledi.

Önemli Artışlar ve Azalışlar

Nisanda yıllıklandırılmış bazda ihracatın yüzde 2,5 artarak 257,6 milyar dolara yükseldiğini aktaran Bakan Bolat, aynı dönemde ithalatın yüzde 5,7 azalışla 350,7 milyar dolara gerilediğini belirtti. Hizmet gelirlerinde rekor seviyede artış yaşandığını da vurguladı.

Gelecek Beklentiler ve Öngörüler

Bakan Bolat, ihracattaki artış ve ithalattaki azalış eğiliminin 2024 boyunca devam edeceğini ve cari işlemler açığının yıl sonunda hedeflerin altında gerçekleşeceğini öngördü. Dış ticaret dengesindeki gelişmelerin ekonomik büyümeyi destekleyeceğini belirtti.

İlgili Yazılar