Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bakan Bolat: Türkiye Ekonomisi Yılın İlk Çeyreğinde %5,7 Büyüdü

Bakan Bolat: Türkiye Ekonomisi Yılın İlk Çeyreğinde %5,7 Büyüdü

haber haber -
21 0

Bakan Bolat, Ekonomik Büyümeyi Değerlendirdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme verilerini değerlendiren Bakan Bolat, Türkiye ekonomisinin söz konusu dönemde yıllık %5,7 büyüdüğünü hatırlattı.

Dış Ticaretin Büyümeye Katkısı

Bakan Bolat, mal ve hizmet ihracatının yıllık bazda %4 artarak büyümeye 0,9 puan katkı verdiğini belirtti. İthalattaki düşüşün de etkisiyle yüzde 5,7 büyümeye dış ticaretin katkısının 1,6 puan seviyesinde gerçekleştiğini söyledi. Türkiye, AB ve G-20 ülkelerine kıyasla en hızlı büyüyen ekonomi oldu.

Makine Teçhizat Yatırımları Güçlü Seyrini Korudu

Bakan Bolat, nominal GSYH’nin ilk çeyrekte 1 trilyon 158 milyar dolara ulaşarak rekor kırdığını açıkladı. Makine teçhizat yatırımlarının %11,9’luk yükselişle güçlü seyrini sürdürdüğünü ve artış serisini 18. çeyreğe taşıdığını belirtti.

Olumlu Sonuçlar ve Beklentiler

Bakan Bolat, büyümeye ilişkin verilerin üretim, istihdam, yatırım ve ihracat öncelikleri çerçevesinde oluşturulan programın olumlu sonuçlarını gösterdiğini vurgulayarak, net ihracatın büyümeye katkısının 2024 genelinde pozitif olması beklentisini paylaştı. Bu dengelenme ile birlikte daha kaliteli bir büyüme patikasında ilerlenmekte ve makroekonomik istikrarın güçlendiğini belirtti.

İlgili Yazılar