Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bakanlık, Kurban Bayramı Öncesi Marketlerde Denetimlerini Sıklaştırdı

Bakanlık, Kurban Bayramı Öncesi Marketlerde Denetimlerini Sıklaştırdı

haber haber -
9 0

Market Denetimleri Artırıldı

Bakanlığa bağlı ekipler, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi marketlerde denetimleri sıklaştırdı. Temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine yönelik yapılan denetimlerde, ürünlerin fiyat etiketi ile kasa fiyatı arasındaki uyumsuzluklar incelendi.

Denetimlerde Neler Yapıldı?

Ekipler, ürünlerin etiketlerinde yer alan bilgileri ve fiyatları kontrol etti. Ayrıca meyve-sebze reyonlarında ürünlerin menşe ve geliş fiyatları Hal Kayıt Sistemi üzerinden incelendi.

Yapılan Açıklamalar

Ankara Ticaret Müdür Vekili Elif Tan, denetimlerin Kurban Bayramı öncesi piyasa denetimlerine ağırlık verdiklerini belirtti. Antalya, Van, Diyarbakır, Adana ve Kütahya gibi illerde de benzer denetimler gerçekleştirildi.

Denetimlerin Amacı

Denetimlerin temel amacı tüketicilerin mağdur olmamasını sağlamak ve fiyat etiketi ile kasa fiyatları arasında uyumsuzlukları önlemektir. Ayrıca haksız fiyat artışlarının önüne geçilmesi ve tüketicilerin bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Halkın Korunması

Ticaret İl Müdürleri, denetimlerin süreceği ve tüketicilerin haklarının korunması için çalışmaların devam edeceği konusunda halkı bilgilendirdi. Ayrıca, fiyat farklılıkları ve haksız uygulamaların önlenmesi için gerekli cezai yaptırımların uygulanacağı vurgulandı.

İlgili Yazılar