Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Buğday Kontratları, Türkiye’nin İthalatını Durduracağı Haberiyle Düştü

Buğday Kontratları, Türkiye’nin İthalatını Durduracağı Haberiyle Düştü

haber haber -
21 0

Chicago ve Paris Borsalarında İşlem Gören Vadeli Kontratlar

Chicago ve Paris borsalarında işlem gören buğday vadeli kontratları, Türkiye’nin buğday ithalatını durduracağı haberinin talebe dair beklentileri düşürmesiyle son bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Mısır ve Soya Fasulyesi Kontratları

Mısır ve soya fasulyesi vadeli işlem kontratları ise, Brezilya’da vergi indirimlerine yönelik kuralların sıkılaştırıldığı haberinin ABD’nin ihracatını destekleyebileceği beklentileriyle bir önceki seansta toparlandıktan sonra bugün düştü.

Düşüş ve Yükseliş

Chicago borsasında en yüksek işlem hacmine sahip olan buğday vadeli kontratları, kile başına 6,25 dolar (ton başına 229,6 dolar) ile 6 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra yüzde 2.1 düşüşle 6,26 dolar/bushel yani (230 dolar/ton) seviyesinde işlem gördü.

Paris merkezli Euronext borsasında işlem gören eylül teslimatlı buğday kontratı açılışta yüzde 4,1 düşüşle 8 Mayıs’tan bu yana en düşük seviye olan 241 Euro’ya geriledi.

Türkiye’nin İthalat Kısıtlaması

Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı, yerli üreticileri korumak için buğday ithalatını durdurma kararı aldı. Bu kararla, hasat döneminde artan arzın fiyatta yarattığı düşüşleri önlemek ve ihracatın yurt içi üretimden karşılanması hedefleniyor.

Avrupalı bir ticaret kaynağı, Türkiye’nin buğday ithalatını durdurmasının, özellikle Rus ve Karadeniz buğdayı için önemli bir müşteri olan ülkeden talebin azalmasına neden olabileceğini belirtti.

İlgili Yazılar