Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan Gençlere Yönelik Teşvik Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan Gençlere Yönelik Teşvik Açıklaması

haber haber -
11 0

Bakan Işıkhan Genç Girişimcilere Destek Veriyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, gençlere yönelik teşvikler ve İŞKUR’un genç istihdamını artırmaya yönelik çalışmalar hakkında videolu açıklama yaptı. Genç Girişimci Teşvik Uygulaması’nı vurgulayan Işıkhan, gençlerin ülkenin kalkınmasına katkı sağlayabilmeleri ve kendi geleceklerini inşa edebilmeleri için projeler ve uygulamalarla desteklendiklerini belirtti.

Genç Girişimci Teşviki Uygulaması ile Sigorta Prim Teşviki

Bakan Işıkhan, 2018’den bu yana uygulanan Genç Girişimci Teşviki Uygulaması ile genç girişimcilere sigorta prim teşviki sağlandığını ifade etti. Bu teşvik 18-29 yaş arası genç girişimcilere yönelik olup, gençlerin kendi işlerini sahip olmalarını teşvik etmektedir. 2024 yılı itibarıyla 105 bin 724 genç girişimcinin bu uygulamadan faydalandığı bilgisini paylaşan Bakan Işıkhan, bu rakamın artması temennisinde bulundu.

İŞKUR’un Genç İstihdamındaki Rolü

Bakan Işıkhan, İŞKUR aracılığıyla son 22 yılda 4 milyon 719 bin 597 genç işe yerleştirildiğini belirtti. Genç işsizliğin önlenmesi ve genç istihdamının artırılması için İŞKUR’un aktif işgücü hizmetlerini etkin şekilde kullandıklarını vurgulayan Işıkhan, gençlerin mesleki beceri kazanmaları ve kariyer planlamalarını yapmaları için destek verdiklerini söyledi.

NEET Gençler için Danışmanlık Hizmetleri

Bakan Işıkhan, Türkiye’de “Ne Eğitimde Ne de İstihdamda (NEET)” olarak adlandırılan gençlerin sayısında azalış olduğunu belirtti. Potansiyel NEET Tespiti ve İş Avcılığı Danışmanlık Modeli ile gençlere destek verdiklerini açıklayan Işıkhan, bu program kapsamında 702 bin gence danışmanlık hizmeti verildiğini ve 96 bin 551 gencin İŞKUR tarafından işe yerleştirildiğini dile getirdi.

İlgili Yazılar