Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak Ziyareti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak Ziyareti

haber haber -
33 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Ziyareti Sırasında Önemli Konuları Ele Aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak ziyareti kapsamında, bölgesel ve küresel meseleler ile terörle mücadele konuları görüşüldü.

PKK Sorunu Gündemden Çıkmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak’taki şiddetin azalmasıyla ilgili memnuniyetini dile getirirken, PKK meselesinin artık gündemden çıkartılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye-Irak İlişkileri Güçleniyor

Irak’la imzalanan kapsamlı hukuki metinlere dikkat çeken Erdoğan, Türkiye’nin terörle mücadeledeki iş birliğine ve IKBY bölgesini de kapsayan iş birliği perspektifine önem verdiğini belirtti.

Irak’ın Refahı İçin İş Birliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat’ta imzalanan mutabakat zaptının bütün Irak’ın refah ve huzuruna hizmet edeceğini vurgulayarak, Bağdat ve Erbil yönetimlerinin sağlıklı bir diyalog ve çalışma ilişkisi tesis etmesi gerektiğini ifade etti.

Ticari İlişkilerin Geliştirilmesi

Erdoğan, Türkiye’nin IKBY ile ticari ilişkilerini ilerletme isteğini dile getirirken, Ovaköy-Fişhabur Hudut Kapısı’nın açılması ve Derecik-Zeti Hudut Kapısı araç geçişinin başlatılmasının önemine vurgu yaptı.

Türkmenlerin Haklarına Verilen Önem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgedeki Türkmenlerin siyasi temsil başta olmak üzere haklarının ve çıkarlarının gözetileceğine inandığını belirtti.

İlgili Yazılar