Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. ABD ve Avrupa Ekonomilerindeki Gelişmeler ve Finansal Piyasaların Durumu

ABD ve Avrupa Ekonomilerindeki Gelişmeler ve Finansal Piyasaların Durumu

haber haber -
22 0

ABD Ekonomisi ve Finansal Piyasalar

Fed’in Değerlendirmesi: Cuma günü Fed’in yayımladığı Finansal İstikrar Raporu’na göre, ABD’de enflasyon ve parasal sıkılaşma finansal istikrara yönelik en büyük risk olarak görülüyor.

Para Politikası ve Ekonomik Canlılık: Fed’in politika faizini yüksek seviyelerde tutmasına rağmen ABD’de açıklanan veriler ekonomideki canlılığa işaret ediyor, bu durum da para piyasalarındaki fiyatlamaları etkiliyor.

Önümüzdeki Dönem: Para piyasalarında, mayıs ayında Fed’in faizleri sabit tutacağına kesin gözüyle bakılırken, haziran, temmuz ve eylül aylarında faiz indirimi ihtimalleri fiyatlanıyor.

Avrupa Ekonomisi ve Finansal Piyasalar

ECB’nin Durumu: Avrupa Merkez Bankası’nın haziranda faiz indirimine başlayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Öncü imalat sanayi, hizmet sektörü ve bileşik PMI verileri de piyasaların yönünü etkileyebilir.

Banka Yetkililerinin Söylemleri: ECB yöneticileri, Orta Doğu’daki gerilimin faiz indirimine etkisinin düşük olduğunu belirtirken, faiz indirimlerinin gündemde olduğunu vurguluyor.

Asya ve Yurt İçi Piyasalar

Asya’da: Japonya’da faiz kararları ve enflasyon verileri takip edilirken, Çin’de kredi faiz oranları sabit kaldı. Nikkei 225, Hang Seng ve Kospi endeksleri değer kazanırken, Şanghay endeksi düşüş yaşadı.

Yurt İçinde: BIST 100 endeksi cuma günü yükselişle kapandı. Bu hafta, TCMB’nin faiz kararı ve tüketici güven endeksi gibi veriler takip edilecek. Dolar/TL’de dalgalı seyir devam ediyor.

Uluslararası İlişkiler: Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo ile yaptığı görüşmede, ikili ilişkilerin güçlendirilmesi konuşuldu. TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın Dünya Bankası ve IFC yetkilileriyle yaptığı görüşmeler de dikkat çekti.

İlgili Yazılar