Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan Ekonomiye İlişkin Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan Ekonomiye İlişkin Açıklamalar

haber haber -
22 0

Vergi Adaletinin Güçlendirilmesi ve Ekonomik Politikalar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada geçen yıl Orta Vadeli Program (OVP) hazırlık sürecinde; çalışan ve işveren kesim temsilcileriyle yapılan istişarelerde **vergi adaletini güçlendirecek şekilde doğrudan vergilerin payının artırılması** konusunda uzlaşıldığını belirtti. 2023 Eylül’ünde ilan edilen OVP’de bu politikanın resmi dokümanlarına dahil edildiğini ve kamuoyuyla paylaşıldığını ifade etti.

Ekonomik Durum ve Beklentiler

Yılmaz, vergi düzenleme taslaklarının Meclis’e sunulmadan önce **etki analizlerinin tamamlandığını** ve bu taslakların temelde vergide adaleti artırmayı, enflasyonist yan etkileri önlemeyi, gelir dağılımını gözetmeyi, yatırımı korumayı ve kamu harcamalarını sağlıklı kaynaklarla finanse etmeyi amaçladığını belirtti.

**Bütçe açığının milli gelire oranı** geçen yıl için %10 civarında tahmin edilirken, alınan tedbirlerle bu oranın %5,2’ye düştüğünü açıkladı. 2025 yılında ise deprem harcamalarının azalmasıyla bütçe açığının daha da düşeceğini vurguladı.

Ekonomik Hedefler ve Politikalar

Yılmaz, **ihracatın artması, istikrarın sürmesi, cari açığın düşmesi ve enflasyonun kontrol altına alınması** yönündeki hedeflerine odaklanacaklarını belirtti. Ayrıca 81 reform tedbirini yakından takip ettiklerini ve enflasyon ortamını düzelteceklerini ifade etti.

Bu süreçte **maliye politikaları ve yapısal reformlarla** hedeflere ulaşacaklarını söyleyen Yılmaz, olumlu etkilerin daha belirgin hale gelmesiyle popülist söylemlerin zayıflayacağını vurguladı. Açıklamalarında yapılan eleştirilere ve önerilere açık olduklarını da belirtti.

Yılmaz, ekonomik aktivitenin düşük olduğu bir dönemde ülkenin karşı karşıya olduğu zorluklara rağmen, sağlayacakları başarının uluslararası alanda Türkiye’yi farklı bir lige taşıyacağını belirtti.

İlgili Yazılar