Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Danimarka, Hayvanlardan Gelen Gazları Vergilendirmeyi Kabul Etti

Danimarka, Hayvanlardan Gelen Gazları Vergilendirmeyi Kabul Etti

haber haber -
18 0

Danimarka’nın Hedefi: Sera Gazı Emisyonlarını Yüzde 70 Azaltmak

Danmarka Vergilendirme Bakanı Jeppe Bruus, hükümetin çiftçiler, endüstri ve sendika temsilcileriyle inek, koyun ve domuzlardan gelen gazları vergilendirme konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı. Bruus, bu vergilendirmenin dünyada bir ilk olacağını belirtirken, Danimarka’nın sera gazı emisyonlarını 2030’a kadar yüzde 70 azaltmayı hedeflediğini söyledi.

Vergilendirme Detayları

Vergilendirme kapsamında, 2030 yılında hayvancılıkla uğraşan çiftçilerden karbondioksit eşdeğeri emisyonlarının tonu başına 300 kron (43 dolar) vergi alınacak. Bu vergi, 2035 yılına kadar 750 krona (108 dolar) yükselecek. Vergi önergesi, bu yılın sonuna doğru Danimarka Parlamentosu Folketing’e sunulacak.

Vergiden Elde Edilen Gelir Tarım Sektörüne Yatırılacak

Danimarka’daki düşünce kuruluşu Concito’ya göre, vergiden elde edilecek gelir, tarım sektörünün yeşil dönüşümünü desteklemek ve çiftçilere yeni teknolojilerle teşvik sağlamak amacıyla kullanılacak. Concito’nun baş ekonomisti Torsten Hasforth, verginin sektörün emisyonları azaltacak çözümler aranmasını teşvik ettiğini belirtti.

Yeni Zelanda Örneği

Yeni Zelanda’da benzer bir yasa tasarısının 2025’te yürürlüğe girmesi planlanmış ancak çiftçilerin eleştirileri ve hükümet değişikliği sonrası bu yasadan vazgeçilmişti.

Dünya Genelinde Metan Gazı Salınımı

İnsan kaynaklı metan gazı emisyonu, fosil yakıtlar, çöp ve atıklar ile hayvancılıktan kaynaklanıyor. Metan, küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık beşte birini oluşturuyor. Birleşmiş Milletler, küresel sıcaklık artışını kontrol altında tutmak için 2050 yılına kadar karbon salımını sıfıra indirilmesini hedefliyor.

İlgili Yazılar