Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dünya Merkez Bankaları Faiz İndirimlerine Yönelirken Yatırımcılar Beklemede

Dünya Merkez Bankaları Faiz İndirimlerine Yönelirken Yatırımcılar Beklemede

haber haber -
16 0

Fed’in Politika Yönü Belirsizliğini Koruyor

Dünya genelinde bazı merkez bankaları faiz indirimi adımları atmaya başlarken, yatırımcılar, bu adımların sıklığını merak ediyor. Özellikle Fed’in izleyeceği yol belirsizliği, yatırımcıların karar alma sürecini etkiliyor. Fed Başkanı Powell’ın bugün yapacağı açıklamalar, bankanın gelecek dönem politikalarına yönelik ipuçları sunabilir.

ABD Ekonomisi ve Faiz İndirimi Beklentileri

ABD’de ekonomik aktivitedeki yavaşlama ve istihdam verilerinin beklentileri etkilemesi beklenirken, analistler Fed’in faiz indirimi ihtimalini yükseltiyor. Para piyasalarında Eylül ve Kasım aylarında faiz indirimi ihtimali yüksek olarak fiyatlanıyor.

Teknoloji Sektöründe Yükseliş ve Diğer Gelişmeler

Dün teknoloji sektöründeki yükseliş dikkat çekti. ABD’li teknoloji devlerinin hisselerinde artış yaşanırken, Boeing ve Spirit AeroSystems arasındaki anlaşma Boeing’in hisselerini yukarı yönlü taşıdı. Evcil hayvan ürünleri satan Chewy’nin hisselerinde ise dalgalanmalar yaşandı.

Amerikan Doları ve Petrol Fiyatları

ABD’de dolar endeksi ve altın fiyatlarındaki hareketlilik devam ederken, petrol fiyatlarındaki yükselişte Orta Doğu gerilimi ve Atlantik’teki kasırga endişeleri etkili oldu. New York borsasında ise endeksler çeşitli yönlere doğru hareket etti.

Avrupa ve Asya Borsalarında Durum

Avrupa borsalarında enflasyon endişeleri ve siyasi gelişmeler yakından takip edilirken, ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamalarının varlık fiyatlarını etkilemesi bekleniyor. Asya’da ise Japonya Merkez Bankası’nın olası müdahaleleri ve makroekonomik verilerin etkisi gözleniyor.

Yurt İçi Piyasalarda Yaşananlar

Borsa İstanbul’da yaşanan satışlar, BIST 100 endeksini aşağı yönlü çekerken, dolar/TL kuru da dalgalı bir seyir izledi. Yurt içinde veri gündemi sakin seyrederken, Powell ve Lagarde’ın açıklamaları ve diğer önemli veriler takip ediliyor.

İlgili Yazılar