Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Düzensiz Göçmenler Afrika’dan Akdeniz’e Tehlikeli Yollarla Geçmeye Devam Ediyor

Düzensiz Göçmenler Afrika’dan Akdeniz’e Tehlikeli Yollarla Geçmeye Devam Ediyor

haber haber -
14 0

Rapora Göre, Düzensiz Göçmenler Aşırı Şiddet ve İnsan Hakları İhlalleri ile Karşı Karşıya Kalıyor

Yaklaşık 3 yıllık veri toplama sürecinin ardından yayımlanan bir raporda, Afrika kıtası üzerinden Akdeniz kıyılarına uzanan göç yollarında düzensiz göçmenlerin **aşırı şiddet ve insan hakları ihlalleriyle** karşı karşıya kaldığı vurgulandı. Raporda Sahra Çölü’nü Akdeniz’den daha fazla kişinin geçtiği ve çöldeki ölümlerin denizdekilerin iki katı olduğu belirtildi.

Göçmenler, Kara Yollarında Az Bilinen Tehlikelere Maruz Kalıyor

Raporda, Akdeniz’e giden kara rotalarında insanların karşılaştığı **belgelenmemiş tehlikelerin** olduğu ifade edildi. Rapor ayrıca, Sahel ve Sudan’da başlayan çatışmalar, iklim değişikliği ve Doğu Afrika’daki felaketlerin düzensiz göçmenler üzerinde yarattığı etkiye de dikkat çekti.

Uluslararası Toplumun Eylemi Yetersiz

Raporda, uluslararası toplumun **hayat kurtarma ve zayıf noktaları giderme** taahhütlerine rağmen, Afrika’dan Akdeniz’e giden göç rotalarında uluslararası eylemin yetersiz olduğu uyarısı yapıldı. Özellikle Ortadoğu Akdeniz rotası boyunca koruma ve yardım konusunda büyük boşluklar olduğu belirtildi.

İnsani Yardımlar Yetersiz, Koruma ve Yardım Çağrısı Yapıldı

Raporda, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Uluslararası Göç Örgütü ve bazı hükümetlerin hayat kurtaran koruma hizmetleri sunduğu ancak **insani yardımların yetersiz** olduğu vurgulandı. Aynı zamanda, düzensiz göçmenler için **güvenli yolların oluşturulması** ve temel nedenlerin ele alınması çağrısında bulunuldu.

Orta Akdeniz’deki Düzensiz Göç Sorunu

Orta Akdeniz güzergahı, son yıllarda Avrupa’ya yönelik düzensiz göç akınının sıkça kullanılan rotalarından biri haline geldi. Bu güzergahta özellikle Kuzey Afrika kıyılarından denize açılan düzensiz göçmenlerin, genellikle Avrupa menşeli sivil toplum kuruluşları tarafından kurtarıldığına dikkat çekildi.

İlgili Yazılar