Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Erken Emeklilik Hedefine Ulaşan Çiftten Yatırım Stratejileri

Erken Emeklilik Hedefine Ulaşan Çiftten Yatırım Stratejileri

haber haber -
16 0

Erken Emeklilik Planı ve Yatırım Hedefleri

Carl Jensen ve eşi Mindy, 11 yılda portföylerini 4 milyon dolar artırarak erken emeklilik hayallerini gerçekleştirdi. Carl, 40’lı yaşlarının başında 1 milyon dolarlık bir portföy oluşturma ve 1500 gün içinde emekli olma hedefiyle harekete geçti. 2013 yılında bu hedef doğrultusunda yola çıkan çift, yatırım stratejilerini güncelleyerek hedeflerine doğru ilerledi.

Yatırım Portföyü ve Başarı Hikayesi

2013 yılında 586 bin dolarlık yatırım portföyü ile başlayan Jensen’ler, 2024 yılında portföylerini 4,6 milyon dolara çıkardı. Şu anda çiftin net serveti 5 milyon doları aşmış durumda. Bireysel hisse senetleri ve endeks fonlarıyla çeşitlendirilmiş portföyleri, başarılarını kanıtlıyor.

Yatırım Stratejileri

Jensen ailesi, bireysel hisse senetlerine yaklaşık 2 milyon dolar yatırmış durumda. Ağırlıklı olarak Tesla, Meta, Amazon ve Google gibi teknoloji hisselerine sahip olan çift, aynı zamanda endeks fonlarına da yatırım yapıyor. Endeks fonlarına ağırlık veren çift, düşük maliyetli ve çeşitlendirilmiş yatırımlarla servetlerini artırıyor.

Gayrimenkul yatırımlarına da yönelen Jensen’ler, içinde oturdukları evleri restore ederek yeniden satışını yaparak gelir elde ediyorlar. Ayrıca arkadaşlarının içki fabrikasına da yatırım yapan çift, nakit olarak sadece küçük miktarlarda parayı ellerinde tutmayı tercih ediyor.

Yatırım Önerileri

Yatırımın kişisel bir konu olduğunun farkında olan Jensen’ler, pasif yatırım yapmak isteyenlere endeks fonlarını, daha fazla emek harcamaya istekli olanlara ise gayrimenkulü tavsiye ediyor. Carl, J.L. Collins’in “Zenginliğe giden basit yol” kitabını yatırımın temellerine giriş için öneriyor.

İlgili Yazılar