Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. EVSİD Başkanı: “İhracatçılar Zor Durumda”

EVSİD Başkanı: “İhracatçılar Zor Durumda”

haber haber -
20 0

Sabit Döviz Kuru Üreticiyi Zorluyor

EVSİD Yönetim Kurulu Başkanı Talha Özger, sektördeki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Özger, sabit döviz kurundan şikayet ederek, kurdaki artışın maliyetlerin altında kalmasının üretici ihracatçıyı zor duruma soktuğunu belirtti.

Hükümetten Destek Bekleniyor

Özger, ihracatçıların rekabet gücünü korumak için özel kur ve çalışan maliyetlerinde destek beklediklerini vurguladı. Ayrıca, ev ve mutfak eşyaları sektörünün zorlu bir dönem geçirdiğini ve 2023’ü yüzde 4,7’lik düşüşle kapattığını paylaştı.

Markalaşamamak En Büyük Sorun

Özger, sektörün en büyük sorununun markalaşamamak olduğunu belirterek, birim ihracat değerinin düşüklüğüne dikkat çekti. Teknoloji, tasarım ve markalaşma konularına odaklanmanın önemine değinen Özger, sektörün karşılaştığı zorluklara dikkat çekti.

İhracatta Düşüş

Geçen yıl 3,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren ev ve mutfak eşyaları sektörü, 2024’ün ilk 5 ayında yüzde 3,9’luk bir düşüşle 1,29 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Özellikle metal, plastik, seramik ve cam ürün gruplarında düşüşler yaşandı.

EVSİD Başkanı Talha Özger, sektörün yaşadığı zorluklara rağmen hedeflerinin ihracatı artırmak ve küresel ölçekte beşinci sıradaki konumlarını korumak olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar