Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Fransa’da Beklenen Erken Seçimle İlgili Uzun Süreli İstikrarsızlık Endişesi

Fransa’da Beklenen Erken Seçimle İlgili Uzun Süreli İstikrarsızlık Endişesi

haber haber -
20 0

Erken Seçim Öncesi Fransa’nın Geleceği Belirsiz

Fransa’da 30 Haziran’da yapılacak erken seçim, ülkenin uzun süreli bir istikrarsızlık dönemine girmesine neden olabilir. Anketlerde aşırı sağ parti Ulusal Birlik (RN) önde giderken, aşırı solun hakim olduğu Yeni Halk Cephesi (NFP) ikinci sırada bulunuyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un merkez kanattaki ittifakı ise üçüncü sırada yer alıyor.

Analizler Fransa’nın Ekonomik Krize Rehin Düşebileceğini İfade Ediyor

Financial Times gazetesinde yayımlanan bir analize göre, aşırı uçların hakim olduğu bir parlamentonun Fransa’yı uzun süreli bir istikrarsızlık dönemine sürüklemesi bekleniyor. Ayrıca, Fransa’da benimsenebilecek savurgan ve milliyetçi politikaların hızla ekonomik ve sosyal bir krize yol açabileceği uyarısında bulunuluyor.

Borç Krizi Uyarısı: Fransa’nın Gidişatı Endişe Verici

Fransa’da kamunun borçlanma düzeyi giderek artarken, mali borçun GSYİH’ye oranı yüzde 110’a ulaşmış durumda. Maliye Bakanı Bruno Le Maire, aşırı sağ veya solun seçimi kazanması halinde ülkenin bir borç kriziyle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu. Bu durumun Fransa’nın hem AB hem de uluslararası kuruluşlar tarafından denetlenmesine yol açabileceği belirtiliyor.

Rusya Karşısında Avrupa İstikrarına Zarar Verebilir

Analizde, Fransa’nın Euro para birimini kullanmasının, aşırı sağ ve solun Avrupa şüphecisi duruşuyla çatıştığı ve AB’ye karşı tutumlar sergilediği vurgulanıyor. Bu durumun, AB’nin Rusya tehdidine karşı bir araya gelmeye çalıştığı bir dönemde Avrupa’nın uyum ve istikrarına zarar verebileceği endişesi dile getiriliyor.

Aşırı Sağın Kazanması Durumunda Beklenen Senaryo

Anketlerde önde olan aşırı sağ RN’nin seçimi kazanması halinde, Fransız egemenliğini savunarak Brüksel’e karşı çıkması bekleniyor. Ancak bu durumun, RN’nin milliyetçi içgüdülerine geri dönmesine ve olası ekonomik krizle birleştiğinde çatışmaya neden olabileceği belirtiliyor.

İlgili Yazılar