Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Gazze’deki Sağlık Durumu Felaket Seviyesine Ulaştı

Gazze’deki Sağlık Durumu Felaket Seviyesine Ulaştı

haber haber -
30 0

İsrail’in Hastaneleri Hedef Alması Sağlık Durumunu Kötüleştiriyor

‘Gazze’deki sahra hastanelerinin koordinatörü Mervan el-Hems, Gazze Şeridi’nde sağlık durumunun felaket ve savaşın başladığı 7 Ekim’den bu yana İsrail’in hastaneleri hedef alması nedeniyle daha da kötüleştiğini belirtti. Han Yunus kentindeki Nasır Hastanesinin hasta ve yaralılarla dolu olduğunu aktaran Hems, İsrail ordusunun hastaneyi ve çevresini hedef alması nedeniyle kanalizasyon sorunu yaşadıklarını ifade etti. Daha fazla hasta ve yaralıyı almaya yetecek kadar yataklarının olmadığını belirten Hems, tıbbi stokların tükenmekte olduğunu ve bazı hastaların ilaç yetersizliğinden öldüğünü söyledi.

Bulaşıcı Hastalıklar Yayılıyor, Çocuklar Yetersiz Beslenme Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Yerinden edilmiş insanların kaldığı kamplarda Hepatit gibi bulaşıcı hastalıkların yayıldığına dikkat çeken Hems, kanalizasyon sularının neden olduğu problemler sebebiyle hastane ve kamp çevresinde böceklerin arttığını vurguladı. Su sıkıntısının yaşandığını belirten Hems, çocuklar için yetersiz beslenmenin önlenemediğini ve kıtlığın Gazze Şeridi’nin kuzeyini etkilediğini dile getirdi.

Uluslararası Müdahale Talepleri

Gazze’deki hükümetin medya ofisinden yapılan açıklamada, İsrail ve ABD’nin yardımların ulaşmasını engellediği, açlığın arttığı ve çocukların yetersiz beslenme nedeniyle ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı ifade edildi. ABD ve İsrail’in Gazze’de sivilleri açlığa mahkum ettiği belirtilerek, uluslararası müdahale çağrısı yapıldı.

İlgili Yazılar