Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Güney Kore ve Kuzey Kore Arasındaki Gerilim Yükseliyor

Güney Kore ve Kuzey Kore Arasındaki Gerilim Yükseliyor

haber haber -
29 0

Kuzey Koreli Askerler Güney Kore Sınırını İhlal Etti

Güney Kore ile Kuzey Kore arasında son günlerde tırmanan gerilimde endişe yaratan bir noktaya ulaşıldı. Son haftalarda tarafların birbirlerine balonlarla dışkı, çöp ve para gönderdiği ve dev hoparlörlerle propaganda yaptığı bölgede Kuzey Koreli askerlerin sabaha karşı kara sınırını birkaç kez geçtikleri açıklandı.

Güney Kore Ordusu Uyarı Ateşi Açtı

Seul Genelkurmay Başkanlığı (JCS), Perşembe sabahı birkaç Kuzey Kore askerinin sınırı geçmesinin ardından Güney Kore ordusunun uyarı ateşi açtığını duyurdu. JCS, uyarı ateşinin ardından Kuzey Koreli askerlerin geri çekildiğini de aktardı. Askerler Perşembe günü saat 11.00 civarında Askerden Arındırılmış Bölge’nin (DMZ) ortasından geçen Askeri Sınır Çizgisi’ni ihlal etmişlerdi.

Artan Gerilim Uluslararası Endişeye Yol Açıyor

Bu olayın bu ay içinde yaşanan en az üçüncü vaka olduğu belirtilirken Salı günü de onlarca Kuzey Kore askeri sınırı ihlal etmiş ve Güney Kore ordusu uyarı ateşi açmıştı. Kore Savaşı’ndan beri tansiyonun yüksek olduğu bölgede son dönemde yaşananlar uluslararası kamuoyunda endişe yaratıyor. Kuzey Kore askerlerinin sınırı geçmesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu hafta 24 yıl sonra ilk kez Pyongyang’ı ziyaret etmesinin ardından yaşandı.

İlgili Yazılar