Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Ekonomi Değerlendirmesi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Ekonomi Değerlendirmesi

haber haber -
29 0

Şimşek’ten Öne Çıkan Açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV’de ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Açıklamalarından öne çıkanlar şunlar:

Büyüme ve Denge

Şimşek, programın belirli alanlarda başarılı olduğunu belirterek, büyümenin daha dengeli bir kompozisyona doğru evrildiğini vurguladı. Net ihracatın büyümeye katkısının arttığını ve iç talebin ılımlı bir seyir izlediğini ifade etti.

Cari Açık ve Rezervler

Cari açığın daraldığını ve rezervlerde artış yaşandığını belirten Şimşek, swap hariç net rezervin arttığını ve eksi rezerv durumunun sona erdiğini açıkladı.

Enflasyon ve Maliye Politikası

Bakan Şimşek, enflasyonun düşüş eğilimine girdiğini, vergi reformu gibi adımlarla maliye politikasının güçlendirileceğini ve bütçe açığının azaltılacağını belirtti. Gelecek yıl dezenflasyonist maliye politikası uygulanacağını söyledi.

Enerji ve Dış Ticaret

Enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasının önemine değinen Şimşek, ithalatın azaldığını ve cari açıktaki iyileşmenin hedeflerin ötesinde olduğunu belirtti. Ayrıca yenilenebilir enerjinin önemine vurgu yaptı.

Güven ve Fon Akışı

Bakan Şimşek, güvenin artmasıyla fon akışının olacağını ifade ederek, sıcak para kaynaklarına değil uzun vadeli finansmanlara dayanılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca Dünya Bankası Başkanının ziyaretine ilişkin bilgi verdi.

İlgili Yazılar