Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Dünya Bankası Grubu Başkanı Banga ile Görüştü

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Dünya Bankası Grubu Başkanı Banga ile Görüştü

haber haber -
33 0

Şimşek ve Banga Arasındaki Görüşme Detayları

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası Grubu Başkanı Ajay Banga ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda bir araya geldi. Görüşme, basına kapalı olarak gerçekleşti ve yaklaşık 1 saat sürdü. Banga’nın ziyareti, Türkiye’ye uzun bir aradan sonra Dünya Bankası Grubu Başkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olma özelliği taşıyor.

Görüşmede Ele Alınan Konular

Edinilen bilgilere göre, görüşmede Türkiye ekonomisindeki gelişmeler detaylı olarak ele alındı. Banga, Türkiye’nin ekonomi programına desteğini bir kez daha vurguladı. Ayrıca, Türkiye ile Dünya Bankası arasında 2024-2028 mali yıllarını kapsayan “Ülke İşbirliği Çerçevesi” değerlendirildi. Bu çerçevede, afetlere dirençlilik, enerji, yeşil dönüşüm, iklim değişikliği, ihracatın desteklenmesi, reel sektör, altyapı, lojistik, sanayi, tarım, eğitim, sağlık ve kapsayıcılık gibi birçok alanda işbirliklerinin geliştirilmesi üzerinde duruldu.

Bayraktar da Banga ile Görüştü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar da Banga ile Türkiye’nin enerji dönüşüm sürecine verilen destekleri görüştü. Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Banga ve heyeti ile enerji dönüşümü, yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, iletim ve dağıtım altyapısı konularını ele aldıklarını belirtti. Türkiye’de öngörülebilir, şeffaf ve akılcı yatırım ortamı oluşturma adımlarına yönelik Dünya Bankası ile işbirliği imkanlarını değerlendirdiklerini ifade etti.

İlgili Yazılar