Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanlığı Görüşmesinin Detayları

Hazine ve Maliye Bakanlığı Görüşmesinin Detayları

haber haber -
20 0

Hazine ve Maliye Bakanı İle CHP Genel Başkan Yardımcısı Görüştü

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile CHP’nin Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe, önemli bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme 4 Saat 18 Dakika Sürdü

Bakanlıkta gerçekleşen görüşme tam 4 saat 18 dakika sürdü. Prof. Dr. Karatepe, görüşmenin ardından CHP Genel Merkezi’nde basın mensuplarının karşısına geçti.

Karatepe’nin Açıklamaları

Şimşek ile görüşmede asgari ücret ile emekli aylıklarına zam yapılmasını ve vergi paketini gündeme getireceklerini söyleyen Karatepe, görüşmenin detayları hakkında şunları aktardı:

Dört Taleple Gittik Ancak…

  • Asgari Ücret ve Emekli Aylıklarında Artış: Asgari ücrete ara zam yapılmamasını şiddetle reddediyoruz.
  • Tarımsal Destek: Tarımsal desteklerin artırılması gerektiğini vurguladık.
  • Vergi Adaletsizliğinin Giderilmesi: Vergi sistemine dair önerilerde bulunduk.

Tarımsal Destekler Artırılmalı

Karatepe, tarımsal desteklerin yetersiz olduğunu ve kanundaki %1’lik seviyenin artırılması gerektiğini belirtti. Ayrıca, tarımsal ithalatın da artması durumunda çiftçilere yeterli destek sağlanamadığını ifade etti.

Vergide Adalet Sağlanmalı

Vergi sistemine dair görüşlerini paylaşan Karatepe, düşük gelirli vatandaşların üzerindeki vergi yükünün ağır olduğunu vurguladı. Ayrıca, verginin yüksek gelir gruplarından daha fazla alınması gerektiğini belirtti.

KÖİ Projelerinin Maliyeti Kabul Edilemez

Kamu özel işbirliği projelerinin maliyetlerinin kabul edilemez olduğunu belirten Karatepe, bu projelerde şirketlerin vergilendirilmesi gerektiğini ve vergi borçlarının şeffaf bir şekilde açıklanması gerektiğini dile getirdi.

TÜİK Mahkeme Kararına Uymalı

TÜİK’in açıkladığı verilere dönük eleştirilerini paylaşan Karatepe, enflasyon sepetindeki mal ve hizmetlerin fiyatlarının şeffaf bir şekilde yayımlanması gerektiğini ve verilere ilişkin tereddütlerin giderilmesi için bağımsız danışma kurulu kurulması gerektiğini söyledi.

İlgili Yazılar