Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Hollanda, İsrail Büyükelçisini Casusluk İddiaları Nedeniyle Bakanlığa Çağırdı

Hollanda, İsrail Büyükelçisini Casusluk İddiaları Nedeniyle Bakanlığa Çağırdı

haber haber -
18 0

Hollanda Hükümeti İsrail’e Tepki Gösterdi

Hollanda Dışişleri Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamada, İsrail’in Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne yönelik casusluk ve yıldırma faaliyetlerine ilişkin sorulara cevap verilmesi amacıyla Lahey Büyükelçisi’nin Bakanlığa çağrıldığı belirtildi. Dışişleri Bakanı Hanke Bruins Slot, İçişleri ve Krallık İlişkileri Bakanı Hugo de Jonge ve Adalet ve Güvenlik Bakanı Dilan Yeşilgöz-Zegerius tarafından ortak imzayla verilen yazılı cevapta, İsrail Büyükelçisinin The Guardian ve +972 Magazine’de yer alan iddialarla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığına bilgi vermesi istendiği ifade edildi.

Mossad’ın UCM’yi Tehdit Ettiği İddiası

İsrail istihbarat teşkilatı Mossad’ın eski Başkanı Yossi Cohen’in, İsrail aleyhine başlatılan soruşturmada UCM Başsavcısını tehdit ettiği iddiaları basında yer almıştı. Cohen’in, Bensouda ile gizli görüşmeler yaparak, soruşturmayı durdurmaya çalıştığı belirtilmişti. Cohen’in, Bensouda’ya tehditlerde bulunduğu ve ailesinin güvenliğini tehlikeye atacak belgelere sahip olduğu iddiaları gündeme gelmişti.

Hollandalı Milletvekili Kate Piri’nin Talebi

Hollandalı milletvekili Kate Piri tarafından sunulan yazılı soru önergesinde, Hollandalı bakanlardan, İsrail’in UCM’ye yönelik casusluk ve yıldırma faaliyetlerinin araştırılması talep edilmişti. Hollanda Hükümeti, UCM’ye yapılan müdahaleleri istenmeyen bir durum olarak değerlendirdiğini ve bu konuda endişelerini İsrail’e ilettiğini belirtti.

İlgili Yazılar