Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İran’da Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Hükümetten Destek Mektubu

İran’da Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Hükümetten Destek Mektubu

haber haber -
25 0

Hükümet Kabinesinden Destek Mektubu İsmaili’yi Öne Çıkarıyor

İran’da hükümet kabinesinden 15 kişinin, Anayasayı Koruyucular Konseyi’ne cumhurbaşkanı seçimine adaylık başvurusu yapan Kültür ve İslami İrşad Bakanı Muhammed Mehdi İsmaili’yi desteklediklerine dair mektup gönderdiği ortaya çıktı. Mektupta İsmaili’nin siyasi ve idari yeteneklerine güvendiklerini belirten hükümet üyeleri, gelecekteki hükümet için uygun bir aday olduğunu vurguladı.

Medya ve Siyaset Arasında Tartışma Yaratan Mektup

Hükümet üyelerinin imzalı mektubu ülke medyasında yayımlandı ve bu durum ülkede geniş tartışmalara yol açtı. Muhafazakar “Rajanews” sitesi, benzer mektupların önceki yıllarda da gönderildiğini savunurken, “Khabaronline” sitesi ise haberi “Bazı hükümet üyelerinin garip eylemi” başlığıyla duyurdu.

IRNA Yetkilisi: Mektubun Yayınlanması Hukuka Aykırı

İran resmi haber ajansı IRNA’ya konuşan ismi açıklanmayan bir yetkili, mektubun sadece Anayasayı Koruyucular Konseyi’ne sunulmak üzere hazırlandığını ve medyada yayınlanmasının hukuka aykırı olduğunu belirtti. Bu durumun ardından adli işlem başlatılacağı açıklandı.

Nihai Aday Listesi Konsey Tarafından Açıklanacak

2025’te yapılması planlanan İran cumhurbaşkanı seçimi için adaylık başvurusu yapan 80 isim arasından Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından seçilecek adaylar belirlenecek. Konsey, 11 Haziran’da seçime katılacak isimleri açıkladıktan sonra adayların kampanya süreci başlayacak. Adaylar arasında eski Meclis Başkanı Ali Laricani, eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Kültür ve İslami İrşad Bakanı İsmaili gibi önemli isimler bulunuyor.

İlgili Yazılar