Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İspanya, İsrail’in Gazze’deki Soykırım Davasına Müdahil Oluyor

İspanya, İsrail’in Gazze’deki Soykırım Davasına Müdahil Oluyor

haber haber -
20 0

İspanya, Uluslararası Adalet Divanı’ndaki Davaya Müdahil Oluyor

İspanya, Güney Afrika’nın İsrail’e karşı başlattığı “Gazze Şeridi’ndeki Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesinin Uygulanması” konulu davaya müdahil olmak için Uluslararası Adalet Divanı’na resmi talebi sundu. İspanya Dışişleri Bakanlığı, BM Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi uyarınca ve mahkeme tüzüğünün 63. maddesi kullanılarak davaya müdahil olduklarını açıkladı.

İsrail’in Gazze’deki Katliamında Son Durum

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik 265 gündür devam eden saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulunan Filistin Sağlık Bakanlığı, son 24 saat içinde 3 “katliamın” gerçekleştiğini ve 47 Filistinlinin hayatını kaybettiğini, 52 kişinin yaralandığını bildirdi. İsrail’in saldırıları sonucunda ölenlerin sayısının 37 bin 765’e, yaralananların sayısının ise 86 bin 429’a yükseldiği belirtildi.

Filistin Kızılayı’ndan Yakıt Sıkıntısı Açıklaması

Filistin Kızılayı, İsrail’in Gazze’deki yakıt sıkıntısı nedeniyle 52 gündür Refah Sınır Kapısı’nı kapalı tuttuğunu ve Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı’ndan giren yakıtın Gazze’nin ihtiyaçlarını karşılamadığını duyurdu. Bu durum nedeniyle Gazze’deki 18 ambulansın hizmet dışı kaldığı ve sağlık hizmetlerinde ciddi aksamalar yaşandığı belirtildi.

İlgili Yazılar