Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsrail’in Gazzeli Tutuklular Üzerinde Kullandığı İşkence ve Sorgulama Yöntemleri Ortaya Çıktı

İsrail’in Gazzeli Tutuklular Üzerinde Kullandığı İşkence ve Sorgulama Yöntemleri Ortaya Çıktı

haber haber -
39 0

İsrail Ordusunun Gazzelilere Yönelik İşkence İddiaları

New York Times’tan Patrick Kingsley ile Bilal Shbair’in özel haberine göre, İsrail’in binlerce Gazzeliyi alıkoyduğu üssün içinde işkence ve sorgulama yöntemleri kullanıldığı belirtildi. Sde Teiman askeri üssünde tutulan Gazzelilerin suçlama veya yasal temsilci hakkı olmaksızın gözleri bağlı ve elleri kelepçeli tutulduğu ifade edildi.

İddialar ve Gerçekler

Haberde, İsrail ordusuna mensup kişilerin Filistinlilere yasalar çerçevesinde davrandıklarını iddia etmelerine rağmen gözaltı merkezinden çıkan Filistinlilerin ve insan hakları örgütlerinin açıklamalarının aksini gösterdiği belirtildi. Yaklaşık 4 bin Filistinlinin bulunduğu üste, her bir kişinin hakkında suçlama olmadan yapılan sorgulamanın 3 ay sürdüğü ve bu süre zarfında işkencelerin yaşandığı vurgulandı.

Tutukluların Dramı

Haberde, işkence ve sorgulama yöntemlerine maruz kalan Gazzelilere ait çarpıcı örnekler verildi. Ambulans şoförü Muhammed el-Kurdi’nin 32 gün boyunca tutuklu kaldığı ve yaşadığı zorlukları anlattığı, sağlık görevlisi Younis al-Hamlawi’nin de aşağılayıcı muamelelere maruz kaldığı detayları paylaşıldı.

Uluslararası Tepkiler

New York Times’ın haberinde, Birleşmiş Milletler’in Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın raporuna da atıfta bulunuldu. Raporda, İsrailli askerlerin tutuklulara yönelik işkenceleri ve ölümleri konuşulan iddialar arasında yer aldı.

Tutukluların Anlattıkları

Haberde, Gazzeli tutukluların yaşadıklarını anlattıkları bölümler de yer aldı. Gözaltına alınan hukuk öğrencisi Fadi Bakr’ın yaşadığı zorlu süreci anlatması ve diğer tutukluların da işkence ve hak ihlallerine maruz kaldığı detayları paylaşıldı.

Yetersiz Beslenme ve Diğer Hak İhlalleri

Sde Teima üssünde tutulan Gazzelilerin günde 3 kez hafif öğünler verilmesine rağmen yetersiz beslendikleri ve ortalama 20 kilogram zayıfladıkları belirtildi. Tutukluların yaşadığı diğer hak ihlalleri ve insanlık dışı muameleler de haberde yer aldı.

İlgili Yazılar