Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsviçre’nin Ev Sahipliğinde Ukrayna Barış Zirvesi Son Buldu

İsviçre’nin Ev Sahipliğinde Ukrayna Barış Zirvesi Son Buldu

haber haber -
28 0

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Viola Amherd’den Açıklamalar

İsviçre’nin ev sahipliğinde düzenlenen Ukrayna Barış Zirvesi’nin kapanışında konuşan Viola Amherd, nükleer güvenlik, gıda güvenliği ve insani boyutlarla ilgili güven inşa edecek adımların mümkün olduğu konusunda anlaştıklarını belirtti. Zirvede Bürgenstock Bildirisi üzerinde uzlaşmaya vardıklarını ifade eden Amherd, çeşitli konularda net bir çerçeve oluşturduklarını ve daha fazla tartışma yapacaklarını belirtti.

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric’in Değerlendirmesi

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, zirvenin barışı tartışmak üzere farklı ülkeleri bir araya getirdiğini belirterek, “Bu zirve bir umut ışığıdır ve kalıcı barış diyaloglarını teşvik etmek için bir katalizör görevi görüyor” dedi. Boric, ortak bildiriyi tamamen desteklediklerini ve atılacak adımlara destek verdiklerini vurguladı.

Ortak Bildiri ve Zirvenin Sonuçları

Ukrayna Barış Zirvesi, 90’dan fazla ülke ve kuruluşun katılımıyla gerçekleşirken, ortak bildiri 80 ülke ve 4 kuruluş tarafından onaylandı. Zirve, Bürgenstock Bildirisi ile son buldu. Bildiride, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve uluslararası hukuka bağlı kalınması gerektiği vurgulandı. Nükleer enerjinin güvenli ve çevreye duyarlı olması, gıda güvenliğinin silah haline getirilmemesi gibi konular ön plana çıktı.

İlgili Yazılar