Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Julian Assange’a Destek: Assange, ABD ile Anlaştı ve Avustralya’ya Dönüş Yolunda

Julian Assange’a Destek: Assange, ABD ile Anlaştı ve Avustralya’ya Dönüş Yolunda

haber haber -
20 0

Assange, ABD ile Anlaşarak Suçlamaları Kabul Etti

Julian Assange’ın duruşması, Büyük Okyanus’un Asya kıyılarına yakın ABD toprağı Kuzey Mariana Adaları Bölge Mahkemesi’nde yapıldı. Bölge hakimi Ramona Manglona’nın sorularını yanıtlayan Assange, ABD ile vardığı anlaşma gereği “casusluk yasasını ihlal ettiği” suçlamasını kabul etti. Anlaşma çerçevesinde Assange’ın Wikileaks’e sağladığı tüm belgeleri imha etmesi kararlaştırıldı. Assange’ın 62 ay hapis cezasına çarptırılması ancak İngiltere’de cezaevinde kaldığı süre göz önünde bulundurularak Avustralya’ya gitmesine izin verilmesi bekleniyor.

Meksika ve Venezuela’dan Assange’a Destek

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, seçilmiş Devlet Başkanı Claudia Sheinbaum ve Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, WikiLeaks kurucusu Julian Assange’a destek verdiklerini bildirdi. Obrador, Assange’ın hapisten çıkmasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Özgürlük Anıtı boş bir sembol olmayacak, dünyanın dört bir yanındaki milyonlar gibi canlı ve mutlu.” dedi. Sheinbaum da Assange’ın özgürlüğünü kutladıklarını belirterek, “Bugün onun özgürlüğünü kutluyoruz.” ifadesini kullandı. Maduro ise Assange’ın serbest bırakılmasını özgürlük ve insan hakları için kazanılmış bir zafer olarak değerlendirdi.

Assange’ın Dava Süreci

Julian Assange’ın kurduğu WikiLeaks, 2010 yılında ABD’nin Irak ve Afganistan’da işlediği suçları ortaya çıkaran 251 bin gizli belgeyi yayımlamıştı. Assange, 2019 yılında Londra’da gözaltına alınmış ve cezaevinde tutulmuştu. ABD’nin iade talebi üzerine Assange’ın dava süreci devam ederken, sonunda ABD ile anlaşarak Avustralya’ya dönüş yolunda adımlar atıldığı açıklandı.

İlgili Yazılar