Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Katar’ın Al Jazeera Kanalına Konuşan Blinken: “Biden’in Önerisi Bölgeden Geniş Destek Alıyor”

Katar’ın Al Jazeera Kanalına Konuşan Blinken: “Biden’in Önerisi Bölgeden Geniş Destek Alıyor”

haber haber -
34 0

Anthony Blinken: Hamas, Öneriye Yanıt Vermekte Gecikiyor

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Katar’ın Al Jazeera kanalına verdiği röportajda, Başkan Biden’in önerisinin Birleşmiş Milletler, Arap Birliği, Filistin yönetimi ve İsrail dahil tüm bölge ülkelerinden destek aldığını ancak Hamas’ın yanıtının diğer tarafların onayıyla uyumlu olmadığını belirtti. Hamas’ın, öneride değişiklik yapmaya çalıştığını iddia etti.

Biden’in Önerisinin Temel İlkeleri

Blinken, önerinin Gazze’de derhal ateşkes, İsrail güçlerinin Gazze’den çekilmesi ve Gazze’ye insani yardımın artırılmasını içerdiğini vurguladı. Önerinin uygulanmasının Gazze’de ateşkese ulaşmanın en hızlı ve etkili yolu olduğunu ifade etti.

Destek ve Kararlılık

Blinken, Washington, Katar ve Mısır’ın öneriye verdikleri destekle her iki tarafın da güvenini sağladığını belirterek, öneriye geniş destek verilmesinin tüm dünyanın savaşı sona erdirme kararlılığını yansıttığını söyledi.

İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırıları

7 Ekim’den bu yana devam eden İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında en az 37 bin 202 Filistinlinin öldüğü, 84 bin 932 kişinin yaralandığı ve binlerce ölünün enkaz altında olduğu bilgisi paylaşıldı. Sivil altyapının hedef alındığı saldırılarda çocuk ve kadınların da hayatını kaybettiği belirtildi.

İlgili Yazılar