Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Lübnan Başbakanı ve Vatikan Devlet Sekreteri Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

Lübnan Başbakanı ve Vatikan Devlet Sekreteri Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

haber haber -
16 0

Lübnan Başbakanı Mikati’nin Açıklamaları

Lübnan’ın Silahlı Çatışma Konusundaki Çabaları: Başbakan Necib Mikati, Lübnan’ın silahlı çatışma sahasına dönüşmemesi için her türlü çabayı gösterdiklerini vurguladı.

İsrail’in Yayılmacı Emellerine Son Verme Çağrısı: Mikati, İsrail’in yayılmacı emellerine son verilmesi ve uluslararası kararların uygulanması gerektiğini belirterek Lübnan’ın istikrarının korunması gerektiğini dile getirdi.

Vatikan Devlet Sekreteri Kardinal Parolin’in Açıklamaları

Barış Önerileri ve İnsani Hukuka Saygı: Kardinal Pietro Parolin, Vatikan’ın Filistin ve İsrail’e barış önerileri sunarak silah diline son verilmesini umut ettiğini ve uluslararası insani hukuka saygı duyulması gerektiğini vurguladı.

Sivillerin Korunması ve Cumhurbaşkanı Seçimi: Kardinal Parolin, sivillerin ve sivil tesislerin askeri operasyonlardan korunması çağrısında bulunurken Lübnan’da bir cumhurbaşkanının en kısa sürede seçilmesi gerektiğini iletti.

Çatışma Bilançosu ve Uluslararası Destek

Çatışma Bilançosu: İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırılarında şu ana kadar 435 kişinin hayatını kaybettiği ve Lübnan’da yerinden edilenlerin sayısının 92 bin 228 kişiye ulaştığı bildirildi.

Uluslararası Destek: Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Lübnan, İsrail ve bölgenin yeni bir savaşı kaldıramayacağını belirterek AB’nin Güney Lübnan’da barış ve istikrarın korunmasında Lübnan Silahlı Kuvvetleri’nin ve UNIFIL’i desteklediğini açıkladı.

İlgili Yazılar