Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Macron, Rakip Partilerin Seçim Vaatlerini Değerlendirdi

Macron, Rakip Partilerin Seçim Vaatlerini Değerlendirdi

haber haber -
17 0

Macron’a Göre RN ve LFI’nin Siyasi Programları Ülkeyi İç Savaşa Sürükleyebilir

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bir podcast yayınında aşırı sağcı lider Marine Le Pen’in partisi Ulusal Birlik (RN) ve aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partisinin siyasi programlarını değerlendirdi. Macron, bu partilerin ülkeyi iç savaşa sürükleyebileceğini belirtti.

Aşırı Sağ ve Solun Çözüm Önerileri Ülkeyi Bölebilir

Macron, aşırı sağın güvensizliğe karşı sunduğu çözümün toplumu böldüğünü vurgulayarak, ülkeyi iç savaşa sürüklediğini ifade etti. Ayrıca, LFI’nin ise Fransa için bir çeşit “cemaatçilik” teklif ettiğini belirtti.

Çözüm Her Zaman Ötekisini Reddetmek Olmamalı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, halkın hayatın zorlaştığı zamanlarda aşırı görüşlere yönelebileceğini söyledi. Ancak, çözümün hiçbir zaman ötekisini reddetmek olmaması gerektiğinin altını çizdi.

Macron ve Ürdün Kralı Gazze Konusunda Ortak Açıklama Yaptı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ürdün Kralı Abdullah’ı Paris’te Elysee Sarayı’nda kabul etti. İki lider, Gazze halkına insani yardımın ulaşmasını engelleyen kısıtlamaların kaldırılması çağrısında bulundu.

İki Lider, Batı Şeria’daki Durumdan Endişe Duyduklarını Belirtti

Macron ve Kral Abdullah, işgal altındaki Batı Şeria’daki durumdan endişe duyduklarını ifade ederek, bölgede kalıcı bir ateşkesin sağlanması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, iki lider, bölgede iki devletli çözüm için birlikte çalışma konusunda mutabık kaldı.

AP Seçimlerinde RN ve LFI’nin Performansı

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde RN yüzde 31,37’lik oyla birinci gelirken, Macron’un partisi Rönesans yüzde 14,60 ile ikinci oldu. Macron, AP seçim sonuçlarının ardından Parlamentoyu feshederek erken seçim kararı almıştı.

İlgili Yazılar