Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. NATO Zirvesi’nde Rusya’nın Saldırıları ve Ukrayna’ya Destek Ön Planda

NATO Zirvesi’nde Rusya’nın Saldırıları ve Ukrayna’ya Destek Ön Planda

haber haber -
16 0

NATO Zirvesi’nde Görüşmeler ve Açıklamalar

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington’da ikili görüşme yaptı. Stoltenberg, Rusya’nın son günlerdeki saldırılarına dikkat çekerek Rusya’nın çocuk hastanesini hedef aldığını ve çok sayıda çocuğun öldüğünü belirtti. Stoltenberg, bu saldırıların Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşının vahşetini ortaya koyduğunu vurgulayarak Ukrayna’ya destek çağrısında bulundu.

Stoltenberg ile Blinken arasındaki görüşmede, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ikilinin ortak savunmaya yapılacak yatırımları ve ittifakın kendini tehditlere karşı nasıl koruyacağını ele aldığı belirtildi. Açıklamada, Stoltenberg ve Blinken’ın yük paylaşımı konusunda kaydedilen ilerlemeyi memnuniyetle karşıladığı ifade edildi.

NATO Zirvesi ve Kutlama Töreni

NATO Zirvesi, ittifakın 75. yıl dönümünü kutlama töreniyle başlayacak. Liderler, “Andrew W. Mellon Oditoryumu”nda bir araya gelerek 1949’da 12 ülkenin Washington’da imzaladığı “Kuzey Atlantik Anlaşması”nın 75. yıl dönümünü kutlayacak.

Zirve kapsamında Ukrayna’ya destek konusu da ön planda olacak. Liderler, savunma ve caydırıcılık kabiliyetini geliştirmeye yönelik konuları ele alacakları ilk oturumun ardından, NATO-Ukrayna Konseyi toplantısında Ukrayna’nın NATO üyeliği için adımlar atacak.

Sembolik Bir Anlam

Washington’da düzenlenen zirve, NATO’nun bu yıl 75. yaşını kutlamasının yanı sıra sembolik bir anlam taşıyor. 1949’da kurulan ittifakın, 12 ülkenin Washington’da imzaladığı anlaşmanın 75. yıl dönümü, liderlerin buluşmasına ev sahipliği yapacak. ABD Başkanı Joe Biden‘ın sağlık durumu ve geleceği de zirvenin ana gündem maddelerinden biri olacak.

İlgili Yazılar