Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Obayashi Corporation Uzay Asansörü İnşa Edecek

Obayashi Corporation Uzay Asansörü İnşa Edecek

haber haber -
28 0

Obayashi Corporation, Uzayın Derinliklerine Ulaşacak

Obayashi Corporation, Tokyo Skytree’nin ardından uzay asansörü projesiyle adından söz ettiriyor. Şirket, 96 bin kilometreye ulaşacak bir uzay asansörü inşa edeceğini duyurdu.

2025’te Başlayacak, 2050’de Faaliyete Geçecek

100 milyar dolarlık projenin inşaatına 2025 yılına kadar başlanacak ve 2050’de faaliyete geçmesi planlanıyor. Manyetik doğrusal motorlarla çalışacak robot arabalar, insanları ve kargoları uzay istasyonuna taşıyacak.

Uzay Asansörü İle Mars’a 40 Günde Ulaşım Mümkün Olabilir

Uzay asansörleri, Mars gibi uzak noktalara ulaşımı hızlandırabilir. Bilim insanları, uzay asansörü ile Mars’a ulaşım süresinin altı ila sekiz aydan 40 güne kadar düşebileceğini tahmin ediyor.

Malzeme ve Mühendislik Zorlukları

Uzay asansörü fikri büyüleyici olsa da, mühendislik ve malzeme zorluklarıyla karşı karşıya. Çelik gibi geleneksel malzemelerle yapılan uzay asansörleri için yeterli çelik bulunmuyor.

Karbon Nanotüpler Çözüm Olabilir

Obayashi Corporation, karbon nanotüplerinin kullanımını öneriyor. Nanotüpler, çelikten çok daha hafif ancak aynı zamanda çok güçlü ve dayanıklı olabilir, uzay asansörlerinin daha küçük boyutta inşa edilmesine olanak sağlayabilir.

Diğer Engeller

Malzeme sorununun yanı sıra, uzay asansörleri ile ilgili başka engeller de var. İpin yoğun bir şekilde gerilim altında olması ve doğal afetlerin zarar verebileceği riskleri dikkate alınmalı.

İlgili Yazılar