Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Öğretmenlik Mesleği ve Milli Eğitim Akademisi Kanunu Taslağı Detayları Ortaya Çıktı

Öğretmenlik Mesleği ve Milli Eğitim Akademisi Kanunu Taslağı Detayları Ortaya Çıktı

haber haber -
23 0

Yasa Dışı Faaliyetler Akademiye Girişi Engelliyor

Öğretmenlik Mesleği ve Milli Eğitim Akademisi Kanunu Taslağı’na göre, yasa dışı örgüt ve oluşumlarla ilişkili davranışlarda bulunanlar akademiden çıkarılacak. Bu davranışlar arasında propaganda yapmak, eyleme katılmak, üye olmak, para toplamak gibi faaliyetler bulunuyor.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Taraması

Akademiye kabul edilen öğretmen adaylarına güvenlik soruşturması ve arşiv taraması yapılacak. Hazırlık eğitimi süresi dört dönem olacak ve teorik derslerin yanı sıra uygulamalı eğitimler de verilecek.

Başarı Kriterleri ve Akademiden Atılma

Öğretmen adayları teorik derslerden başarısız olmaları durumunda ek sınav hakkına sahip olacaklar. Ancak uygulamalı derslerde başarısız olanların akademiden ilişikleri kesilecek. Ayrıca, öğretmen adayları üç defa değerlendirmeye tabi tutulacak ve belirli bir puanın altında kalanlar akademiden çıkarılacak.

Aylık Ödeme ve Diğer Detaylar

Öğretmen adaylarına aylık ödeme yapılacak ve bu ödemeler vergiye tabi olmayacak. Ayrıca, askerlik hizmeti olanlar için askerlik ertelenirken, sağlık sigortası ve primler Bakanlık bütçesinden karşılanacak.

Atama ve Kariyer Yükselme

Hazırlık eğitimini başarıyla tamamlayanlar sözleşmeli öğretmen olarak göreve atanacak. Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik gibi kariyer basamakları bulunacak. Ayrıca, öğretmenlere her yıl hizmet puanı verilecek.

Disiplin Kuralları ve Cezalar

Öğretmenlerin disiplin kurallarına uymaması durumunda cezalar uygulanacak. Öğrenci bilgilerini izinsiz paylaşanlara kınama, özel ders verenlere ise aylıktan kesme cezası verilecek. Ayrıca, şiddet vakalarında cezalar yarı oranında artırılacak.

İlgili Yazılar