Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. ÖSYM’nin YKS Sınav Evraklarına Yönelik Yüksek Güvenlik Önlemleri

ÖSYM’nin YKS Sınav Evraklarına Yönelik Yüksek Güvenlik Önlemleri

haber haber -
19 0

Karekodlu Kutular ve Elektromekanik Kilitlerle Koruma

ÖSYM’nin Ankara’daki matbaa merkezinden KKTC ve diğer illere gönderilen sınav evrakları, karekodlu kutularda saklanıyor ve zaman ayarlı elektromekanik kilit sistemi ile koruma altına alınıyor.

Yüksek Güvenlikli Nakil Araçları

YKS sınav evrakları, hafta sonu yapılacak sınav için 245 sınav merkezine ve yurt dışındaki merkezlere yüksek güvenlikli nakil araçlarıyla ulaştırılıyor. Nakliye süreci, emniyet güçlerinin ve jandarmanın koordinasyonunda sağlanıyor.

Özel Güvenlik Sistemleri ve Personel

ÖSYM’nin kapalı matbaa merkezinde sınav hazırlık süreçlerini yürüten 100’ü aşkın personel, sınav evraklarının güvenliğini sağlamak için faraday kafesi, sinyal karıştırıcı jammer gibi özel sistemlerle destekleniyor. 7 gün 24 saat emniyet güçleri nöbet tutuyor.

Araç Takip Sistemi ve Güvenlik Kameraları

Süreç boyunca sınav evraklarını taşıyan nakil araçları özel yazılımlı araç takip sistemi ve GPS üzerinden izleniyor. Sınav nakil araçlarının tüm hareketleri, ÖSYM Sınav Koordinasyon Merkezi tarafından anlık olarak takip ediliyor. Ayrıca araçlar güzergahları boyunca kamera sistemleriyle kayıt altına alınıyor.

Dağıtım ve Geri Dönüş Süreci

Sınav günü, sınav evrakları şehir içi nakil araçlarıyla sınav binalarına ulaştırılıyor. Sınavın ardından sınav evrakları kilitli kutulara yerleştirilerek tekrar ÖSYM’ye getiriliyor. Bu süreçlerde her adım yüksek güvenlik önlemleri altında gerçekleştiriliyor.

İlgili Yazılar